Webnoviny - Svet

Snemovňa schválila zvýšenie dlhu USA, kríza ale trvá ďalej

WEBNOVINY.SK

Dlhová kríza v krajine tak trvá ďalej. Do 2. augusta, po ktorom USA dôjdu peniaze, už pritom ostáva niekoľko dní. Zo situácie sú stále nervóznejšie trhy, akcie v USA v piatok uzavreli najhorší týždeň v tomto roku.

Republikánskemu šéfovi snemovne Johnovi Boehnerovi sa v dolnej komore amerického Kongresu druhýkrát po štvrtkovom nevydarenom hlasovaní podarilo presadiť plán na zvýšenie dlhov a úspory v americkom rozpočte.

Časť konzervatívcov, ktorí jeho návrh pôvodne odmietali, presvedčil tým, že ho spojil s prísľubom neskoršieho presadenia ústavného dodatku o vyrovnanom rozpočte. Napriek tomu ale proti plánu nakoniec hlasovalo 22 republikánov.

Boehnerov návrh počítal so zvýšením stropu pre dlh krajiny v dvoch krokoch. V prvom by vláde poskytol peniaze do konca roka, v druhom potom na ďalšie obdobie. Celkovo chce Boehner dosiahnuť úspory okolo troch biliónov dolárov počas desiatich rokov.

Senát ale podľa očakávaní návrh zhodil zo stola. Demokratom vadilo predovšetkým to, že za pol roka by sa muselo súčasnej dráma okolo zvýšenie dlhu opakovať. Informuje o tom stránka Akcie.sk.

Biely dom vkladá väčšie nádeje do návrhu šéfa demokratickej väčšiny v Senáte Harryho Reida. Plán by vláde poskytol peniaze až po prezidentské voľby v novembri 2012. Podľa Obamu ide o dobrý základ pre kompromis, ku ktorému v piatok vyzval obe strany.

„Prezident vyzýva demokratov i republikánov, aby v Senáte našli spoločnú pôdu pre plán, ktorý môže získať podporu oboch strán v snemovni. Pre plán, ktorý prezident môže podpísať do utorka," uviedol Biely dom.

Republikáni už ale oznámili, že chcú v snemovni už v sobotu Reidov návrh odmietnuť. Nádej na riešenie zložitej situácie je tak stále malá aj napriek tomu, že na dohodu už ostáva veľmi málo času.

Pozície oboch strán pritom v súčasnosti nie sú príliš vzdialené. Ich návrhy obsahujú úspory v zhruba rovnakej výške, a to 2,4 bilióna až tri bilióny dolárov počas desiatich rokov. Zároveň nepočítajú so zvyšovaním daní, ktoré demokrati dlho požadovali a republikáni kategoricky odmietali. Otázkou ale je, či obe strany nájdu vôľu ku kompromisu. Americká verejnosť je s vývojom situácie podľa rôznych prieskumov stále nespokojnejšia. Ostatný prieskum Gallupovho ústavu napríklad ukázal, že Obamu podporuje len 40 percent Američanov, Boehner ale ešte menej.

S pochopením sa nestretla ani piatková iniciatíva šéfa Bieleho domu na sociálnej sieti Twitter, cez ktorú v početných príspevkoch vyzýval Američanov k zvýšeniu tlaku na svojich zástupcov v Kongrese. Prezidentov účet si potom odhlásilo okolo 30-tisíc zo zhruba deviatich miliónov odberateľov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM