Webnoviny - Svet

SNG: Z fotografického archívu Františka Drtikola

WEBNOVINY.SK

František Drtikol – Bez názvu, 1930 Foto: www.sng.sk BRATISLAVA 12. októbra (WBN/PR) –

František Drtikol Z fotografického archívu

Trvanie výstavy: 13. 10. – 28. 11. 2010 Kurátor výstavy: Jan Mlčoch Spolupráca za SNG: Lucia Almášiová

Slávnostné otvorenie výstavy o 17.00 hod. v priestoroch Esterházyho paláca na Nám. Ľ. Štúra 4 v Bratislave.

Rozsah výstavy: 49 fotografií + 1 pastel film J. Holnu Fotograf František Drtikol (2002)

Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe malo a má v živote a diele českého fotografa Františka Drtikola (3. 3. 1883 Příbram – 13. 1. 1961 Praha) jedinečné postavenie. Bolo miestom jeho prvej samostatnej súbornej výstavy (1922), ale aj adresátom jeho umeleckého odkazu, obsahujúcim viac ako päť tisíc fotografií (1942). Zlomovou sa potom stala autorova retrospektívna výstava, ktorú v múzeu pripravila kurátorka zbierky Dr. Anna Fárová (1972). Odvtedy je autor vnímaný ako osobnosť medzinárodného významu a dostáva sa na najprestížnejšie svetové výstavy a do zbierok.

Väčšina doterajších akcií sa zamerala na autorovu tvorbu z 20. rokov, keď pracoval v duchu art deco a vytvoril jedinečné ženské akty. Ďalšou pripomínanou témou sú jeho práce z obdobia fotografickej secesie, realizované rozličnými fotografickými technikami (gumotlač, olejotlač, pigment a iné). Autorovmu vrcholnému obdobiu prvej polovice 30. rokov, keď z vlastnej vôle svoju fotografickú tvorbu ukončil, bolo doposiaľ venované pomerne málo priestoru.

Tato výstava čerpá z autorovho fotografického archívu, ktorý bol do múzejných zbierok odovzdaný počas 2. svetovej vojny. Vystavený súbor pozostáva z jedinečných fotografií, väčšinou pracovných štúdií a variácií, ktoré svojho času väčšinou neboli určené na verejnú prezentáciu. Sú sondou do autorovej ateliérovej práce a rozhodnutie ich zverejniť takmer osemdesiat rokov po ich vzniku vychádza z autorovho názoru, že „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země“. Ukazujú postup tvorby s živým modelom (variácie aktov), rad abstraktných kompozícií, ktoré by samy o sebe zabezpečili Františkovi Drtikolovi významné miesto vo svetovej fotografii, podobne ako celkom originálne aranžované snímky, odkazujúce na autorovu duchovnú orientáciu na filozofické a náboženské náuky Východu. Vznikli v čase vrcholiacej hospodárskej krízy, ktorá Drtikolov pražský ateliér tiež tvrdo zasiahla. O to viac si musíme vážiť diela, ktoré vznikli bez možnosti akéhokoľvek komerčného uplatnenia ako celkom autonómna slobodná tvorba, uskutočnená technikou kontaktných kópií z veľkoformátových negatívov. Väčšina fotografií bude návštevníkom predstavená v premiére, výstavu by mala doplniť projekcia dokumentárneho filmu režiséra Jiřího Holnu Fotograf František Drtikol (2002, 28´), ktorý bol nakrútený tiež v spolupráci s Umeleckopri­emyselným múzeom v Prahe.

Autorom výstavy je Jan Mlčoch, kurátor zbierky fotografie Umeleckopriemy­selného múzea v Prahe, ktorý pripravil rad výstav Františka Drtikola doma i v zahraničí (napr. v UPM 2000, 2004), na desiatky akcií z autorovho diela výstavné súbory vyberal. Vydal tiež dve autorove tematické knihy. V priebehu posledných dvadsiatich rokov bol iniciátorom či spolupracovníkom mnohých výstav, venujúcich sa dielu Josefa Sudka i ďalším osobnostiam českej medzivojnovej avantgardy, téme fotografického aktu atď. S prof. Vladimírom Birgusom okrem iného pripravil i rozsiahlu historickú prácu Česká fotografie 20. století. V Slovenskej národnej galérii v Bratislave je odbornou partnerkou pri výstave Lucia Almášiová.

http://www.sng.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM