Webnoviny - Svet

SNS chce post šéfa Úradu pre ochranu osobných údajov

WEBNOVINY.SK

Poslanec NR SR za SNS Rafael Rafaj.Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Post šéfa Úradu pre ochranu osobných údajov by mal prináležať SNS, myslí si podpredseda strany Rafael Rafaj. O odvolaní a následnom nahradení Gyulu Veszeleia dnes na podnet SaS rokuje Koaličná rada.

„Vítame túto iniciatívu, že po dvoch rokoch nadsluhovania šéfa tohto úradu ho koalícia konečne rieši. Veríme zároveň, že si vládna koalícia uvedomuje a v rámci nastavenej politickej kultúry uzná, že tento post patrí opozícii, konkrétne po dohodách SNS,“ uvádza Rafaj v dnešnom vyhlásení pre médiá.

Predseda SaS Richard Sulík prišiel s návrhom na odvolanie Veszleia po tom, čo sa oboznámil so znením novely zákona o ochrane osobných údajov, ktorú úrad v decembri 2010 predložil do medzirezortného pripomienkového konania. „Novela, ktorú sa potichu snaží prepašovať do parlamentu samotný úrad, sa filozofiou stavia nielen proti programovému vyhláseniu vlády, ale tiež proti zdravému rozumu a proti záujmu občanov,“ povedal Sulík 25. marca.

Novela podľa neho ide vysoko nad rámec európskych smerníc a jej schválenie by významným spôsobom poškodilo podnikateľský sektor. SaS napríklad považuje za neakceptovateľnú požiadavku umožniť úradu bezplatný on-line prístup do podnikových systémov. "Sme presvedčení, že človek, ktorý predkladá takéto nehorázne novely zákonov, nemá v tejto funkcii čo hľadať. Tento bod otvoríme na najbližšej Koaličnej rade, budeme sa snažiť túto personálnu otázku doriešiť,“ avizoval v marci Sulík.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM