Webnoviny - Svet

SNS: Slota nechcel uraziť gejov a lesby

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Vyjadrenia predsedu národniarov Jána Slotu, že vzťah dvoch bradatých pánov nie je ani etický, ani estetický, nemali uraziť gejov a lesbičky. Tvrdí to SNS. Strana cez svojho tlačového tajomníka Petra Paluša odkázala, že rešpektuje právo na odlišnosť, avšak v oblastiach, ktoré sa dotýkajú základov života ako je partnerstvo, výchova detí, rodičovstvo a hodnoty s tým spojené, je pre ňu určujúca kresťanská morálka spolužitia. „Z tohto dôvodu máme právo posudzovať a kritizovať „odlišnosti“ ktoré sa hodnotám, na ktorých základy spoločnosti stáli a stále stoja, priečia,“ domnieva sa Paluš.

Ako dodal, Slotov prejav na sneme v Žiline nemal nikoho urážať, ale poukázať, že „bez tradičného modelu vzťahov a rodiny by sme tu neboli nielen my, ale ani pán Putra (člen Hnutia za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov GANYMEDES, pozn. SITA)“. SNS tvrdí, že nie je v záujme žiadnej spoločnosti podporovať také modely správania, ktoré napríklad zvyšujú v populácii hrozbu šírenia nebezpečných chorôb. Národniari sa odvolávajú na vyjadrenie Emila Tomášika z Úradu verejného zdravotníctva, že AIDS sa na Slovensku vo väčšine prípadov šíri hlavne sexuálnym stykom medzi homosexuálnymi mužmi. „Slová predsedu SNS Jána Slotu boli vyrieknuté v záujme ochrany spomínaných hodnôt a zdravia občanov a nie diskriminácie gejov a lesbičiek,“ konštatuje Paluš z SNS.

Vyhlásenia predsedu vládnej strany pohoršili občianske združenie Iniciatívu Inakosť. Organizácia žiada od Slotu verejné ospravedlnenie homosexuálnej menšine na Slovensku. „Vaše homofóbne slová vytvárajú nepriateľské ponižujúce prostredie pre nezanedbateľnú menšinu v našej krajine – pre lesby, gejov, bi a trans ľudí plus ich rodiny a priateľov,“ odkazuje Slotovi Július Kolenič z Iniciatívy Inakosť. Vyjadrenia šéfa národniarov označil za negatívny zásah do ľudskej dôstojnosti. „Je veľmi znepokojujúce, ak verejný činiteľ (ktorým ste) svojimi prejavmi povzbudzuje netoleranciu a diskrimináciu,“ dodáva Kolenič. Podľa Inakosti je milovať ľudským právom, či už s bradou alebo bez a tiež bez rozdielu na to, či je partner alebo partnerka iného alebo rovnakého pohlavia.

Kritiku už Slotovi adresovali aj členovia Hnutia za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov GANYMEDES. Sú smutní z toho, že v 21. storočí sa vyjadruje politik vládnej strany spôsobom, ktorý ubližuje a uráža. „Dávať láske nálepky ako etická či estetická poukazuje na vážne intelektuálne nedostatky toho, kto takúto nálepku dáva,“ poznamenal vo vyhlásení predseda rady hnutia Ondrej Putra. V mene hnutia vyslovil vieru, že slová a názory pána Slotu pobúrili každého slušného človeka bez ohľadu na orientáciu a že mnohí odmietnu Slotove názory a ohradia sa voči nim.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM