Webnoviny - Svet

SNS: Útok je súčasťou diskreditačnej kampane

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Vládna SNS považuje „vajíčkový útok“ vo štvrtok na jej poslanca parlamentu Jozefa Rydla za súčasť širšej diskreditačnej kampane. Tvrdí, že má „informácie o pripravovanej a premyslenej diskreditácii strany“ a „tento čin“ je jej súčasťou. Tvrdí, že „popri spravodajských hrách a mediálnom osočovaní“, ktorému čelí strana v poslednom čase, kampaň nadobudla „veľmi nebezpečný charakter osobných útokov na členov SNS“. Agentúru SITA o tom v stanovisku informoval tlačový tajomník strany Peter Paluš.

„Isté skupiny tváriace sa ako spasitelia sveta a demokracie nevedia strpieť iný názor a preto vyzývame zastaviť takéto aktivity, ktoré zbytočne radikalizujú a polarizujú slovenskú spoločnosť,“ tvrdí v stanovisku strana. Dodáva, že na ochranu svojho mena a svojich členov využije všetky právne prostriedky. Rydlo čelil útoku počas štvrtkovej diskusie na Filozofickej fakulte (FF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Útok SITA potvrdil Rydlo. Okrem neho vystúpil pred desiatkami, prevažne mladých ľudí, aj občiansky aktivista Adam Kurta a politológ Juraj Marušiak. „V čase o 20:00 neznáme osoby hodili na poslanca, ktorý v diskusii obhajoval súčasný stav morálky v parlamente a vysvetľoval zmysel súčasného rozsahu poslaneckej imunity, slepačie vajcia,“ popísal incident pre SITA Michal Chovanec, koordinátor iniciatívy Stop arogancii v politike. Tvrdil, že zákonodarca potom, ako sa mu dve vajíčka rozbili na obleku a jedno skončilo na stole, pokračoval v diskusii.

Poslanec Rydlo tvrdí, že nemá koho odsudzovať. „Sme v pluralitnej spoločnosti. Niekto hádže slová, niekto vajíčka,“ povedal SITA Rydlo. Pripomenul, že najdôležitejšie je, že mladí ľudia sa zišli a prišli diskutovať. Mrzí ho skôr neúčasť opozície na štvrtkovej rozlúčke pri skončení decembrovej schôdze parlamentu. „Nikto to nečakal. Ak má však pozvú nabudúce, určite prídem, poslanci by sa mali ukazovať viac,“ dodal.

„Bolo to nečakané,“ povedal SITA politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied. Tvrdil, že to boli asi traja chalani, ktorí si sadli do lavíc úplne vpredu. „Sedeli tam v šiltovkách, s nikým nekomunikovali,“ popísal incident. Nakoniec sa podľa neho zodvihli a potom, čo niečo povedali, tak hodili vajíčka. „Asi boli proti tomu, čo hovoril poslanec o imunite,“ dodal Marušiak.

Iniciatíva Stop arogancii v politike vyhlásila, že sa s krokom ľudí nestotožňuje. Vyjadruje poľutovanie nad tým, že mladí ľudia v súčasnosti nevidia štandardné cesty riešenia problému nedotknuteľnosti členov zákonodarného zboru. SITA má z incidentu krátke video, ktoré jej poskytla Zuzana Hubková.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM