Webnoviny - Svet

Sociálna poisťovňa budúci rok prepustí najmenej 300 ľudí

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa by mala v budúcom roku prepustiť najmenej 5 % svojich zamestnancov. Na piatkovej tlačovej besede to potvrdil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka. „Rozpočet hovorí o piatich percentách. V tejto fáze môžem povedať, že pod tieto počty nepôjdeme,“ uviedol v odpovedi na otázku agentúry SITA. Podľa rozpočtu poisťovne na rok 2011 by mal v budúcom roku priemerný evidenčný počet zamestnancov Sociálnej poisťovne klesnúť zo súčasných 5 994 na 5 694, čo je zníženie o 300 osôb. V roku 2012 by mala poisťovňa uvoľniť ďalších 285 zamestnancov a v roku 2013 by mal stav jej zamestnancov klesnúť o 270. Poisťovňa by tak mala oproti predošlému roku každoročne znížiť počet zamestnancov o 5 %.

„Táto inštitúcia má ľudí, o ktorých sa dá do určitej miery pochybovať o ich prospešnosti alebo pridanej hodnote,“ povedal Lopatka. Upozornil na to, že znižovať stavy ľudí nikdy nie je príjemné, avšak podľa neho ide o nevyhnutný krok v záujme optimálneho nastavenia inštitúcie.

Nový šéf Sociálnej poisťovne za takmer tri mesiace od svojho nástupu do funkcie už v uskutočnil niektoré organizačné zmeny. „Hlavným kritériom týchto zmien je zjednodušenie. Potrebujeme sa dostať k riešeniu, ktoré je štíhlou organizáciou bez množstva stupňov,“ povedal Lopatka. Poisťovňa podľa neho pristúpila k revízii všetkých platných zmlúv uzatvorených v minulosti. „Chceme, aby sme znížili výrazným spôsobom naše náklady,“ povedal. Upozornil však, že v podmienkach verejnoprávnej inštitúcie je možnosť zrušiť nevýhodnú zmluvu oveľa nižšia ako v súkromnom sektore. Ďalším z jeho zámerov je, aby ústredie Sociálnej poisťovne sídlilo v Bratislave v čom najmenšom počte budov, ktoré budú jej vlastníctvom. „Nachádzame sa v Bratislave na šiestich miestach. Máme priestory aj vlastné, aj prenajaté,“ povedal Lopatka. Optimalizovať by sa mal aj počet pobočiek Sociálnej poisťovne. Ako príklad uviedol, zlúčenie pobočiek Košice-mesto a Košice-okolie. „Cieľom je predovšetkým znížiť nákladovosť,“ do­dal.

Pri obstarávaní tovarov a služieb chce poisťovňa podľa Lopatku využívať výlučne elektronické aukcie a verejné obstarávania. Vo vzťahu k dodávateľom bude preferovať štandardné riešenia dodávaných informačných systémov. „Máme veľa dodávok z minulosti, ktoré sú založené najmä na neštandardných riešeniach. Veľmi ťažko sa dá potom zistiť konkurenčná ponuka, tým pádom sme ako Sociálna poisťovňa vydierateľní,“ upozornil.

Pozornosť tiež upriamil na vysoký objem pohľadávok poisťovne, ktorý dosahuje 900 mil. eur, z čoho sú 490 mil. eur pohľadávky vzniknuté do 31. decembra 2003. „Chceme z týchto pohľadávok získať, čo je ešte možné,“ skonštatoval šéf poisťovne. Osobitným problémom sú podľa neho pohľadávky voči nemocniciam v sume 34 mil. eur. „Zhruba o 1,5 milióna až 2 milióny eur nám narastajú pohľadávky voči nemocniciam každý mesiac,“ povedal. Nepáči sa mu, že štát nemocnice neplatiace odvody oddlžuje. „Oddlžovanie týmto spôsobom považujem za niečo, čo demoralizuje platobnú morálku nemocníc,“ zdôraznil Lopatka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM