han Rôzne

Sociálna poisťovňa počas Vianoc pripomína: ZVÝŠIA sa dôchodky! O koľko si prilepšíte?

V novom roku sa dôchodky zvýšia o 1,3 % mesačnej sumy. O zvýšenie netreba žiadať, poberatelia dôchodkov dostanú od Sociálnej poisťovne (SP) písomné rozhodnutie o zvýšení a prvýkrát ich dostanú vyplatené v januárovom výplatnom termíne.

Ilustračný obrázok k článku Sociálna poisťovňa počas Vianoc pripomína: ZVÝŠIA sa dôchodky! O koľko si prilepšíte?
Zdroj: Unsplash.com

Pripomenula to hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková.

Naopak, suma minimálneho dôchodku sa od nového roka nemení. „Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 valorizuje jeho pôvodne vypočítaný dôchodok (o 1,3 %). SP ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok,“ podotkla hovorkyňa.

Ďalšie pripomenutie

Ak bude po zvýšení pôvodného dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku, nárok na minimálny dôchodok zaniká a SP bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok. Ten bude totiž vyšší než dovtedy poberaný minimálny dôchodok.

Hovorkyňa pripomenula aj kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku, ktorú záujemcovia nájdu v TOMTO ODKAZE.

Od 1. januára 2022 sa mení aj dôchodková hodnota, na rok 2022 bude na úrovni 15,13 eura. Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku.

Aj pre Slovákov v Česku

V novom roku prichádza zmena aj pre dôchodcov žijúcich v susednej Českej republike poberajúcich dôchodok zo Slovenska. Už nebudú musieť SP predkladať doklady o žití. Postup sa uľahčí aj slovenským dôchodcom dostávajúcim penziu z Česka – po novom už budú musieť českej strane predkladať potvrdenie o žití iba raz ročne.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM