Sociológ: Výsledky sčítania sú neúspechom politiky cirkvi
WEBNOVINY.SK
BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Štatistický úbytok katolíkov je neúspechom politiky cirkvi voči veriacim, tvrdí sociológ Miroslav Tížik.
Argument Konferencie biskupov Slovenska (KBS), podľa ktorého za pokles veriacich môže aj štyridsaťročná ateizácia pred rokom 1989, považuje za hlúpy.
Tížik však upozorňuje, že podľa sčítania zároveň pribudlo ľudí, ktorí sa neprihlásili k žiadnemu náboženstvu.
„To je jedno možno z najzásadnejších vysvetlení toho úbytku, čo neznamená, že by ubudlo veriacich, ale že ľudia vyjadrili určitý prejav odstupu od cirkvi, nie od viery, ale od cirkvi,“ vysvetľuje sociológ s tým, že počet ľudí, ktorí sú bez vyznania, od roku 2001 takmer nenarástol.
Tížik si myslí, že ľudia, ktorí odmietli kolónku „náboženské vyznanie“ vyplniť, sa pravdepodobne cítia byť obťažovaní veľkou prítomnosťou cirkvi v politike alebo sa nestotožňujú s tým, ako vystupuje.
Nová generácia Slovákov
Sociológ sa tiež domnieva, že na Slovensku máme novú generáciu ľudí, pre ktorých už samotná identifikácia s cirkvou nie je podstatná.
„Tá generácia predtým bola pravdepodobne zapisovaná rodičmi, že sú príslušníci cirkvi. Ale teraz, keď tá generácia dospela a sama to vypĺňala, už to nepovažovala za dôležité,“ doplnil.
Katolícki biskupi prijali výsledky sčítania ľudu podľa vlastných slov s úctou a rešpektom, poukázali však na nedostatky, ktoré sčítanie sprevádzali.
„Naša skúsenosť hovorí, že v poslednom období k dramatickým zmenám v religiozite nedochádza. Proces sčítania bol sprevádzaný viacerými komplikáciami, akými boli technické problémy, ale aj rastúca nedôvera občanov voči štátu a verejným inštitúciám,“ reagovala po zverejnení výsledkov Tlačová kancelária KBS, ktorá úbytok katolíkov chápe aj ako dôsledok štyridsaťročnej ateizácie pred rokom 1989. Tížik takýto argument označil za prejav neschopnosti cirkvi vnímať, v akej situácii sa ocitli.
Sociológ: Cirkev nevie nájsť chybu u seba
„Je to hlúpy argument, lebo v 90. roku bol nejaký počet ľudí, ktorí sa k viere prihlásili a potom ten počet narástol. To znamená, že keď narástol, tak teraz nemôžeme vysvetľovať pokles od roku 2001 tými 40 rokmi spred roku 1989,“ doplnil. Cirkev podľa neho nedokáže hľadať chybu u seba.
Počet katolíkov na Slovensku klesol za uplynulých desať rokov o vyše 374 000. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu 2011, ktoré tento týždeň zverejnil štatistický úrad.
V sčítaní v roku 2011 sa k Rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo 3,347 milióna obyvateľov (62 percent), čo je pokles oproti roku 2001, keď sa k nej v sčítaní hlásilo 3,708 milióna obyvateľov (68,9 percenta.) Ku Gréckokatolíckej cirkvi sa hlási 206 900 obyvateľov (3,8 percenta), v roku 2001 ich bolo 219 800 (4,1 percenta).
Pravoslávnu cirkev uviedlo za svoju 49 100 obyvateľov (0,9 percenta), pred desiatimi rokmi to bolo 50 400 ľudí. K Evanjelickej cirkvi a.v. sa hlási 316 300 obyvateľov (5,9 percenta), v roku 2001 ich bolo 372 900 (6,9 percenta).