Webnoviny - Svet

Šofér kamióna skončil na Vianoce v cele. Môže za to polícia

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 28. decembra (WENBOVINY) – Slovenské ministerstvo vnútra bude žiadať Turecko o vysvetlenie konania ich policajtov v prípade nevydarenej protidrogovej akcie a zadržania českého vodiča. Výbušnou látkou na výrobu heroínu nechala slovenská polícia naložiť český kamión, ktorý smeroval do Turecka. Nič netušiaceho vodiča Turci zatkli a v policajnej cele strávil Vianoce. Európska jednotka pre súdnu spoluprácu na Slovensku tvrdí, že pochybila turecká strana. Turci sa k celej veci nevyjadrujú. „Je nepochopiteľné, prečo turecká polícia v rozpore s dohodnutým postupom zadržala kamión s vodičom. Nielenže tým zmarila zámer celej akcie, ale hrubo porušila práva vodiča a majiteľa prepravnej spoločnosti. Podľa dohody mala dosledovať transport tak, aby bolo možné identifikovať objednávateľov a výrobcov drog, ktorí chceli pomocou prepravovanej látky vyrobiť heroín a zásobovať ním Slovensko a západnú Európu,“ vysvetlil hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.

Akcia sa začala na Slovensku 10. decembra Česká špedičná spoločnosť na základe objednávky slovenskej firmy Mozachem mala naložiť v Dunajskej Strede kamión 15 tonami dezinfekčného prostriedku chloramin. Namiesto toho bol v kamióne acetánhydrid, prísne strážená chemikália, z ktorej sa vyrába heroín. Vodiča a kamión zadržali 24. decembra. „Vezmite si, že idete zložiť tovar, prídete na colnicu a tam sa na vás vrhne päťdesiat ľudí. Vyleziete z auta, dvaja vás čapnú a skončili ste. Pocity sú to strašné,“ hovorí Zdeněk Pekara, šofér českej firmy, ktorý skončil v policajnej cele. Po vysvetlení incidentu včera doletel domov.

Slovenské ministerstvo informácia o zmarení dlho pripravovanej akcie proti zahraničnej drogovej mafii rozhorčila. „Na základe žiadosti o medzinárodnú právnu pomoc justičné orgány uvedených štátov súhlasili so zabezpečením tzv. kontrolovanej dodávky zo Slovenska do Turecka. Jej cieľom bolo odhalenie osôb, ktorým bol tovar určený. Nešlo o žiadnu cvičnú policajnú akciu ale o štandardný inštitút, ktorý využívajú policajné orgány po celom svete na objasnenie drogovej trestnej činnosti. Ak by sa v tom slovenská polícia neangažovala, nezamedzila by distribúcii drog a zločinecká skupina zo Slovenska by mohla bez obáv obchodovať,“ dodal Grendel.

Na celej akcii a objasnení nelegálneho transportu látky na výrobu heroínu sa okrem Slovenska a Turecka podieľali aj policajné orgány Maďarska, Bulharska a Rumunska, to všetko pod dozorom nielen slovenského Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj Európskej jednotky pre justičnú spoluprácu Eurojust.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM