Rôzne

Sokol červenonohý zo Slovenska ešte nevymizol: Vlani vyviedol 41 mláďat

Na poslednom známom hniezdisku pri Bratislave vyviedlo minulý rok 16 párov sokola červenonohého spolu 41 mláďat.

Ilustračný obrázok k článku Sokol červenonohý zo Slovenska ešte nevymizol: Vlani vyviedol 41 mláďat
Zdroj: TASR

V roku 2012 pritom na Slovensku nehniezdil už ani jediný pár týchto dravcov. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Koncom 90. rokov 20. storočia hniezdilo na Slovensku 60 až 70 párov sokola červenonohého. Pre drastické zmeny poľnohospodárskej krajiny sa však na Slovensku stal kriticky ohrozeným druhom a ocitol sa na hranici vyhynutia. "V roku 2012 už na Slovensku nehniezdil ani jediný pár, bolo to veľmi vážne,“ povedal Chavko.

Práve vtedy sa s podporou Európskej únie začal realizovať medzinárodný projekt Life Redfoot. „Jednou zo základných podmienok prežitia tohto sokola v prírode je dostatok krkavcovitých druhov vtákov ako havranov, vrán, strák. Stavajú preňho hniezda, lebo on sám to nedokáže. Máme preto nesmiernu radosť, že sa vďaka projektu podarilo dosiahnuť celoročnú ochranu uvedených ‚krákavcov‘ pred odstrelom v dôležitých oblastiach,“ vysvetlil Chavko.

Vďaka práci ochranárov prirodzené hniezdne možnosti doplnilo celkom 300 drevených i hliníkových búdok a 30 prútených hniezd. „Okamžite ich obsadzovali rôzne druhy a pre našu radosť aj sokol červenonohý,“ doplnil Chavko.

Projekt sa končí v marci 2018. „V máji tento fešák medzi dravcami priletí z afrických zimovísk. Túto sezónu zabezpečíme monitoring hniezdnych párov, krúžkovanie mláďat i sledovanie sokolov počas migrácie,“ uzatvoril Chavko.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM