Lucia Lauková Správy Zo zahraničia

Šokujúce štatistiky zo sveta: Každých 40 sekúnd spácha niekto samovraždu

Podľa najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie pri samovražde jeden človek každých 40 sekúnd.

Ilustračný obrázok k článku Šokujúce štatistiky zo sveta: Každých 40 sekúnd spácha niekto samovraždu
Zdroj: TASR

Takmer 800 000 ľudí ročne spácha samovraždu — to je viac ako polovica ľudí, ktorých pripravia o život vojny, rakovina prsníka alebo ich zavraždia. V pondelok to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň vyzvala na kroky, ktoré zabránia týmto tragédiám.

V novej správe WHO uviedla, že miera samovrážd vo svete v rokoch 2010–2016 o čosi klesla, ale počet týchto úmrtí zostáva stabilný z dôvodu narastajúceho počtu celosvetového obyvateľstva.

„Napriek určitému zlepšeniu ešte stále zomrie pri samovražde jeden človek každých 40 sekúnd,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ WHO, Etiópčan Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa agentúry AFP zdôraznil, že „každá smrť je tragédiou pre rodinu, priateľov a kolegov“.

Vývoj vo svete

Globálna miera samovrážd v roku 2016 — v posledný rok, z ktorého sú údaje dostupné — bol 10,5 na 100 000 ľudí.

Avšak miera samovrážd sa v jednotlivých krajinách výrazne odlišuje, pričom v niektorých štátoch sa ich stane päť na 100 000 obyvateľov, ale napríklad v Guyane, ktorá je na vrchole tohto rebríčka, zaznamenali 30 samovrážd na 100 000 obyvateľov.

Celkovo percento samovrážd vo svete v rokoch 2010 – 2016 kleslo takmer o desať percent, pričom v západnom Tichomorí nastal pokles až o takmer 20 percent, ale v juhovýchodnej Ázii iba o 4,2 percenta.

Severná, Stredná a Južná Amerika sa medzičasom stali jediným regiónom, kde bol zaznamenaný nárast samovrážd, a to o šesť percent za šesťročné obdobie.

„Vieme, že v regióne Amerík je dostupnosť strelných zbraní dôležitým faktorom prispievajúcim k samovraždám,“ odpovedala v Ženeve na novinársku otázku Alexandra Fleischmannová z oddelenia WHO pre duševné zdravie.

Najvyšší počet samovrážd

Celkový pokles sa vysvetľuje skutočnosťou, že značný počet krajín — celkovo 38 — spustil v praxi stratégie na predchádzanie samovraždám, vysvetlila WHO. Zdôraznila však, že tieto opatrenia musí nasledovať mnoho ďalších krajín.

„Samovraždám sa dá predchádzať,“ uviedol šéf WHO. Vyzval „všetky krajiny, aby do národných zdravotníckych a vzdelávacích programov zahrnuli udržateľným spôsobom overené stratégie zabraňujúce samovraždám“.

Najbežnejšími metódami samovrážd sú obesenie, použitie zbrane a — prevažne vo vidieckych oblastiach — požitie jedovatých pesticídov.

Najčastejšie sú samovraždy páchané v krajinách s obyvateľstvom s nízkymi a strednými príjmami, kde žije väčšina celosvetovej populácie. Avšak percento je vyššie aj v niektorých bohatších krajinách, dodala WHO.

Druhý najvyšší výskyt samovrážd má po Guyane Rusko, na ktoré pripadá 26,5 samovraždy na 100 000 ľudí.

Vysoko v rebríčku sú tiež Litva, Lesotho, Uganda, Srí Lanka, Južná Kórea, India a Japonsko, ako aj USA, kde zaznamenali 13,7 samovraždy na 100 000 ľudí.

Najmä mladí ľudia

Takmer v každej krajine páchajú samovraždu viac muži než ženy. Naopak je tom len v piatich krajinách — Bangladéši, Číne, Lesothe, Maroku a Mjanmarsku.

Obzvlášť náchylní na samovraždu sú mladí ľudia: vyše polovica zo všetkých ľudí, ktorí spáchali samovraždu, bola vo veku do 45 rokov. Medzi mladými ľuďmi vo veku 15–29 rokov je samovražda po autonehode druhou najčastejšou príčinou vedúcou k smrti.

WHO oznámila, že spustila mesiac trvajúcu kampaň, ktorá sa začína 10. septembra Svetovým dňom prevencie samovrážd.

Vydala aj inštruktážnu brožúru pre filmových tvorcov. V nej varuje pred nebezpečenstvami detailného zobrazovania samovrážd, ktoré spúšťa kopírovanie samovrážd medzi ľuďmi zápasiacimi s duševnými problémami, ako je už dokázané.

Služba Netflix v júli oznámila, že z prvej série úspešného amerického televízneho seriálu 13 Reasons Why odstránila názornú scénu samovraždy. Odborníci na duševné zdravie sa totiž obávali, že samovraždu oslavuje.

Okrem toho na Srí Lanke napríklad obmedzenie a zákazy pesticídov viedli v rokoch 1995 – 2015 k 70-percentnému poklesu samovrážd, takže zachránených bolo 93 000 ľudských životov, uviedla WHO v správe.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM