Webnoviny - Svet

Sólyom sa zatiaľ s Gašparovičom stretnúť nechce

WEBNOVINY.SK

SOPOT 12. septembra (WEBNOVINY) – Maďarský prezident Lázsló Sólyom považuje stretnutie so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom za momentálne nevhodné. Agentúre MTI to v sobotu povedali nemenované zdroje z okruhu maďarského prezidenta v reakcii na Gašparovičov návrh, že obaja prezidenti by sa mali stretnúť na okraj rokovaní prezidentov krajín Visegrádskej štvorky v poľskom meste Sopot.

Maďarská strana návrh na schôdzku ešte v piatok odriekla s odôvodnením, že čaká na odpoveď na nótu, v ktorej žiada vysvetlenie, prečo prezidenta Sólyoma nevpustili 21. augusta na Slovensko do Komárna a žiada tiež ospravedlnenie.

Sólyom v Poľsku absolvoval stretnutie s českým prezidentom Václavom Klausom, otázku slovensko-maďarských vzťahov však neotvorili. Klaus novinárom v piatok povedal, že chápe postoj Slovenskej republiky v diplomatickom spore s Maďarskom. Svoje porozumenie pre Slovensko odôvodnil tým, že cíti z Maďarska snahy o rozširovanie svojho územia. Sólyom sa podľa zdrojov ku Klausovým slovám nevyjadril a reakciu prenechal maďarskej vláde. Očakáva sa, že ministerstvo zahraničia bude žiadať vysvetlenie od českého veľvyslanectva v Budapešti. Prezidenti krajín V4 v poľskom Sopote v piatok a sobotu rokovali najmä o vzťahov väčšinových populácií a rómskych menšín vo svojich krajinách, ako aj o zlučovaní niektorých zahraničných veľvyslanectiev. Vytvorením spoločných veľvyslanectiev by chceli krajiny V4, teda Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko, ušetriť prostriedky vo svojich štátnych rozpočtoch. Prezidenti hovorili aj o niektorých záležitostiach EÚ, najmä o nevyhnutnosti ukončenia ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

SITA_MTI

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM