Lucia Lauková Zo zahraničia

Sopka pri Tokiu po rokoch ožila: Popol a dym chrlila do poriadnej výšky

Japonsko patrí k seizmicky najaktívnejším krajinám na svete. Hora Asama sa naposledy prebudila k životu v júni 2015.

Ilustračný obrázok k článku Sopka pri Tokiu po rokoch ožila: Popol a dym chrlila do poriadnej výšky
Zdroj: TASR

Prvýkrát po štyroch rokoch sa vo štvrtok prebudila sopka v blízkosti japonského hlavného mesta Tokio. Hora Asama chrlila do výšky takmer dva kilometre popol a dym. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že príslušné úrady vydali v súvislosti s jej aktivitou varovanie.

Sopka Asama, ležiaca vo vzdialenosti približne 140 kilometrov severozápadne od Tokia, začala byť činná v noci na štvrtok. Japonský meteorologický úrad zvýšil stupeň varovania na tretí z piatich, ktorý varuje obyvateľov, aby sa vyhli oblasti krátera.

Meteorológovia doplnili, že veľké kamene a rýchlo sa pohybujúce toky horúceho plynu môžu zasiahnuť okruh štyroch kilometrov od krátera. Okolité mestá môžu v závislosti od prevládajúcich vetrov taktiež zasiahnuť menšie skaly a popol.

Jeden z meteorológov vo štvrtok pre AFP povedal, že sopka stále chrlí do vzduchu plyny, avšak na „normálnej“ úrovni s tým, že jej aktivita sa nezintenzívňuje.

Hora Asama sa naposledy prebudila k životu v júni 2015. Pri malej erupcii nebol nikto zranený.

Japonsko má 110 aktívnych sopiek, z ktorých 47 je monitorovaných. Patrí k seizmicky najaktívnejším krajinám na svete – leží v tzv. Ohnivom kruhu, tichomorskom prstenci sopiek a tektonických zlomov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM