Webnoviny - Svet

Spájanie poisťovní šetrí náklady

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: www.sxc.hu Zlučovanie Poisťovňa môže z trhu odísť, zaniknúť, alebo sa zlúčiť s inou poisťovňou. V nedávnej minulosti sme boli svedkami dvoch veľkých spojení: zlúčili sa dve štátne poisťovne – Spoločná a Všeobecná – a dve súkromné – Apollo a Dôvera.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa začiatkom roku 2010 zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou, takže je v súčasnosti najväčšou poisťovňou s 3,5 miliónmi klientov. Je však aj vo veľkých problémoch – minuloročné hospodárenie ukončila so stratou 27 mil. eur. Samotná VšZP bola v strate „len“ 17 mil. eur, ale jej hospodárenie zhoršilo dedičstvo po Spoločnej. Pre jej nedostatočné technické rezervy sa strata VšZP prehĺbila o 10 mil. eur.

V tomto roku by mali zlúčené štátne poisťovne ušetriť 9 % prevádzkových nákladov, v ďalších rokoch by sa úspora mala ešte zvýšiť na 17 %.

Ako ušetriť

Zdravotná poisťovňa Dôvera si od spojenia s Apollom sľubuje úsporu dokonca v desiatkach percent. V prvom roku to však bude menej. Na príčine sú jednorazové náklady na spájanie. Smerovali predovšetkým do spojenia informačných systémov, prenosu dát a komunikácie.

Úspora sa však napriek nim prejavila už tento rok, hovorí PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková. „Náklady na prevádzku dosiahli do konca júla 17,4 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 900 tisíc eur menej,“ vysvetľuje. „Ešte vyššie úspory plánujeme od roku 2011, keď sa efekt jednorazových investícií už neprejaví.“

Na poistnom Dôvera do konca júla vybrala 539,6 milióna eur a úspešnosť výberu poistného dosiahla 98,2 %. Na porovnanie: ku koncu júla 2009 to bolo 96,6 %.

V praxi spojenie znamenalo zníženie počtu zamestnancov, obe poisťovne mali spolu 890 pracovníkov, v súčasnosti je to menej ako 650. „Prepúšťali sme v prípade duplicitných pozícií, na ktoré boli dvaja kandidáti z oboch poisťovní,“ dodáva Horníková. Znížil sa aj počet pobočiek – kým pred spojením mali obe poisťovne 121 pobočiek, po spojení ich je 75.

Výhody pre poistencov To je síce pekné, povedia si poistenci, ale čo z toho máme my?

Veľa.

V prvom rade, prevádzkové náklady znamenajú peniaze, ktoré poisťovňa vydá sama na seba. Ak sa znížia, o to viac môže poisťovňa dať na starostlivosť o svojich klientov.

Keď poisťovňa šetrí, zlepšuje sa jej hospodárenie a nehrozí jej, že bude meškať s platbami. V konečnom dôsledku tak z toho budú profitovať zase poistenci, ktorí nebudú musieť čakať na vyšetrenia či plánované zákroky.

Pri spojení síce zanikajú pobočky na miestach, kde ich mali obe poisťovne, ale zároveň na miestach, kde mala pracovisko iba jedna z nich, tak majú zrazu pobočku k dispozícii klienti oboch poisťovní.

Zlúčenie tiež znamená spojenie poistného kmeňa, čiže viac poistencov. Čím viac ich poisťovňa má, o to lepšiu pozíciu má pri rokovaní s nemocnicami a lekármi o zmluvách. Malá poisťovňa riskuje, že sa jej zmluvu uzatvoriť nepodarí, pretože lekári či nemocnice bez nej dokážu existovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM