Ilustračný obrázok k článku Spálili ste sa na slnku? Takto jednoducho si môžete pomôcť
Zdroj: pixabay.com

Spálili ste sa na slnku? Takto jednoducho si môžete pomôcť

Prehnať to s pobytom na slnku je poriadne bolestivé. Ak nemáte poruke lekáreň, aby ste si kúpili niečo na spálený chrbát, dobre poslúži aj kuchyňa.

MI Lifestyle Ako ušetriť
MI Lifestyle Ako ušetriť

Spálili ste sa na slnku? Takto jednoducho si môžete pomôcť

Prehnať to s pobytom na slnku je poriadne bolestivé. Ak nemáte poruke lekáreň, aby ste si kúpili niečo na spálený chrbát, dobre poslúži aj kuchyňa.

Ilustračný obrázok k článku Spálili ste sa na slnku? Takto jednoducho si môžete pomôcť
Zdroj: pixabay.com

Najlepšia rada je nikdy nevychádzať na slnko bez opaľovacieho krému s vysokou ochranou pred slnečným žiarením, ale keď už ste sa spálili, rozhodne nemusíte hneď utekať kupovať špeciálne prípravky.

Spálenú kožu dobre ošetríte aj domácimi receptami a ešte aj ušetríte peniaze. Funguje to spoľahlivo.

Čo kuchyňa dala

Červenú bolestivú kožu je treba v prvom rade schladiť. Doprajte si chladivé obklady, ale nikdy nepoužívajte ľad. Mohli by ste si ešte viac uškodiť. Postačí aj obyčajná voda, ktorú zriedite jedna k jednej s octom. Úľava je takmer okamžitá! Môžete aj namočiť staré uteráky do rozriedeného a vychladeného čierneho čaju. Obsiahnutý tanín sťahuje teplo a pomáha koži získať späť svoje prirodzené pH.

Klasikou je natrieť sa jogurtom alebo kyslou smotanou. Vyskúšať však môžete aj obklady zo studeného mlieka. Studené mliečne výrobky kožu chladia a vytvárajú na nej proteínový film, ktorý poskytuje úľavu od spálenia.

Dobre vám poslúžia aj vychladené uhorky. Obsahujú množstvo antioxidantov a utišujúcich látok. Nastrúhajte ich na domácom strúhadle a vzniknutú zmes aplikujte na postihnuté miesta. Uhorky vás zachránia aj v okamihu, keď sa koža začne zlupovať.

Vedeli ste, že rovnako môžete použiť aj zemiaky? Uvarené a vychladené ich tiež nastrúhajte naneste na červenú kožu. Obsiahnutý škrob pomáha znižovať teplotu spálených miest, čím uľavuje aj od bolesti a urýchľuje hojenie.

Ďalšie šetriace triky

Ovsená bomba

Ak vám na záhrade rastie aloe vera, tak ste vyhrali prvú cenu v lotérii záchrany spálenej kože. Táto rastlina má priam zázračné liečivé a hydratačné účinky. Ak si ju nemôžete natrieť priamo na kožu, je dobré mať doma stále univerzálnu kozmetiku s aloe vera. Dobre vám poslúži aj pri ošetrení iných drobných zranení.

Spálený chrbát sa bude dobre regenerovať v špeciálnom kúpeli. Pridajte si do vane dve – tri šálky jablčného octu, alebo dve odmerky sódy bikarbóny. Vyskúšať môžete aj pár kvapiek levanduľového alebo kamilkového oleja.

Úplnou bombou je však kúpeľ z ovsených vločiek. Veď ich sila sa používa aj na ošetrenie citlivej detskej pokožky. Samozrejme, vločky musia byť čisté, bez prímesí a cukru.

Okamžitá úľava

Recept na ovsený kúpeľ je jednoduchý. Jednu šálku čistých ovsených vločiek nasypte do mixéra a rozmixujte na čo najjemnejší prášok. Môžete použiť aj vyčistený mlynček na kávu, ktorý zrejme melie jemnejšie. Cieľom je, aby sa následne vločky úplne rozpustili vo vode a zmenili ju na hodvábnu „mliečnu“ tekutinu.

Jemný ovsený prášok rozmiešajte vo vlažnom kúpeli a ponorte sa do vášho „ovseného mlieka“ na 10 – 15 minút. Na dne vane by nemali zostať žiadne tuhé zvyšky. Ak ich tam cítite, znamená to, že vločky nie sú dostatočne jemne rozmixované.

V takom prípade nasypte vločkovú zmes do pláteného vrecúška alebo do silonky a nechajte ho v kúpeli lúhovať. Zaručene sa vám tak zlepší aj stav vašej suchej kože, či ekzému.

Článok vznikol v spolupráci s mobilným operátorom 4ka.

Ak nechcete prichádzať o peniaze:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín