Spísali najväčšiu petíciu za posledné roky: Nechcú premiestniť Pomník osloboditeľov

Nesúhlasia s premiestnením pamätníka. V týchto dňoch putovala petícia na zachovanie Pomníka osloboditeľov petičnému výboru. Primátor Bročka sa k nej vyjadril.

Monika Hanigovská
Ilustračný obrázok k článku Spísali najväčšiu petíciu za posledné roky: Nechcú premiestniť Pomník osloboditeľov
Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Chcú ponechať Pomník osloboditeľov na pôvodnom mieste. Trnavčania, združení predovšetkým pri Oblastnom výbore Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OVSZPB) iniciovali petíciu, ktorú podpísalo 1 997 ľudí a ďalších 256 ľudí na internete. “My občania mesta Trnava, Trnavského regiónu a Slovenskej republiky trváme na rekonštrukcii a zachovaní Pomníka osloboditeľov príslušníkov Červenej armády na pôvodnom mieste,“ stojí v internetovej petícií, ktorá sa ešte donedávna dala podpísať.

„Nechceme, aby sa naše mesto zaradilo medzi mestá, kde si nectia a nevážia osloboditeľov spod fašistickej nadvlády,“ uvádza sa ďalej v jej závere pod hlavičkou predsedu petičného výboru Antona Práznovského.

Vypracujú dve analýzy

"Primátor Bročka sa s petičným výborom dohodol na vypracovaní dvoch ekonomických analýz. Prvá sa bude týkať možnosti zastabilizovania pomníka v terajšej lokalite, druhá možnosti jeho premiestnenia o niekoľko desiatok metrov ďalej, na začiatok blízkeho parku. Potom môže prísť k vyhodnoteniu týchto analýz a rokovaniu o ďalších krokoch,“ uviedol hovorca mesta Pavol Tomašovič.

Podpisovali sa nielen Trnavčania

Petíciu podľa predsedu OVSZPB Jozefa Petráša podpísali nielen ľudia z Trnavy, ale aj z regiónu i iných miest Slovenska. „Zo skúseností svetových miest vieme, že podobné historické monumenty sú na najčestnejších miestach, aby pri nich mohli vzdať úctu domáci i náhodní návštevníci,“ uviedol Petráš ešte počas májového vyjadrenia.

Mesto Trnava počíta s rekonštrukciou Námestia SNP, kde stoji aj tamojší pomník. So samotnou rekonštrukciou však mesto v roku 2018 nepočíta.

Vyjadrite svoj názor: Súhlasíte za zachovanie Pomníka osloboditeľov?

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame