Webnoviny - Svet

SPIŠIAK: Formuláre vypisujú len u podozrivých

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Vedenie polície odmieta tvrdenie prvého podpredsedu SNS Andreja Danka, že by policajné hliadky museli vypĺňať počas bežnej kontroly zdĺhavé formuláre o kontrolovanom. „Ani ja, ani nikto z mojich podriadených funkcionárov Policajného zboru nevydal taký pokyn ani usmernenie, podľa ktorého by policajti boli nútení vypĺňať zdĺhavé formuláre súvisiace s kontrolovanou osobou. Práve naopak, z hodnotenia činnosti policajtov boli vypustené také v minulosti sledované oblasti činnosti, ktoré len administratívne podporujú činnosť policajta," uviedol policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Danko tvrdil, že formulár policajná hliadka vypisovala, aj keď zastavila jeho. Podľa jeho slov musia policajti okrem údajov o mene, priezvisku a trvalom bydlisku vypisovať aj to, akú má kontrolovaná osoba postavu, či má nejaké zvláštne znamenie či znetvorenie. Policajný prezident Spišiak vysvetľuje, že tlačivo vypĺňajú policajti len v istých prípadoch. „Ak počas výkonu služby kontrolujú osobu, ktorá je svojím zovňajškom alebo spôsobom správania sa, či komunikáciou podozrivá zo spáchania trestného činu alebo priestupku. V žiadnom prípade takéto tlačivo nevypĺňajú pri bežnej kontrole vodičov,“ spresnil Spišiak .

Danko pre formuláre a ich evidenciu podá podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie ich zákonnosti. Podľa neho ide totiž o neoprávnený zber dát o ľuďoch. “Mám vážnu obavu, že to, čo demokrati vyčítajú stranám minulosti, sami robia. Budujú policajný štát, aby zastrašovali a potlačovali iné politické názory. To čo predvádza vedenie policajného zboru, je amaterizmus,“ vyhlásil. Spišiak už vydal pokyn zistiť v policajných evidenciách, ktorí policajti urobili úkon tak, ako to uvádza sťažujúci sa občan. „V prípade, že konali v rozpore so svojimi oprávneniami bude voči nim prijaté maximálne prísne opatrenie,“ upozornil policajný prezident.

Danko chce prezidentovi Policajného zboru SR Jaroslavovi Spišiakovi zaplatiť letenku do Londýna, keďže sa bol školiť v tomto meste, aby videl, že tam podobné papiere rušia, lebo ich vyplňovanie zaberá mnoho času. Spišiak však vysvetľuje, že súčasné hodnotenie policajta nie je založené na tom, koľko uloží blokových pokút, koľko zadrží osvedčení o technickom stave vozidla, koľko zadrží vodičských preukazov, koľko vypíše formulárov o kontrole osoby alebo koľko urobí iných administratívnych úkonov počas služby. „Z formulára hodnotenia, ktorý sme poskytli verejnosti je zrejmé, že uvedené postupy sa v ňom nenachádzajú,“ upozornil. V minulosti boli policajti hodnotení podľa výsledkov dosiahnutých obdobnou činnosťou, čiže počtom vypisovaných tlačív a počtom rôznych administratívnych úkonov. V súčasnosti, konkrétne u policajtov dopravných hliadok je prioritou, aby sa počas služby tejto hliadky nestala dopravná nehoda, policajt slúžiaci v dopravnej hliadke bude pozitívne hodnotený, ak počas jeho služby sa stalo čo najmenej dopravných nehôd. „V prípade policajta, počas služby ktorého bude nadpriemerný počet dopravných nehôd, bude okamžite negatívne hodnotený bez ohľadu na to, že by vykonal hoc aj rekordné množstvo administratívnych úkonov,“ vysvetlil šéf polície.

Policajti, ktorí počas služby konajú bezúčelne, a teda v rozpore s ich poslaním, budú hodnotení negatívne, Na základe takého hodnotenia budú prepustení z Policajného zboru, lebo pri vykonávaní služobnej činnosti nedbali na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú, a teda aj dôstojnosť celého Policajného zboru SR. Tým totiž podľa Spišiakových slov pripustili, aby v súvislosti s touto ich činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a ich prípadný zásah do práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného ich služobnou činnosťou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM