Webnoviny - Svet

SPIŠIAK: Šanca na chytenie Mella neumrela

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Karol Mello sa zrejme nachádza v Kosove. Ako uviedol dnes na tlačovej besede námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka, prokurátorke generálnej prokuratúry to oznámil vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite, ktorý jej povedal, že Mello sa zdržiava na území Európy, mimo EÚ, v štáte, s ktorým SR nemá žiadne diplomatické kontakty, pretože tento štát SR doposiaľ neuznala. Trnka nedisponuje informáciou, že by už Mello v Kosove nebol. Podľa neho však akýkoľvek kontakt s justičnými orgánmi Kosova neprichádza do úvahy, pretože Slovensko tento štát neuznáva. Je však reálny optimista v tom, či sa Mella podarí chytiť.

Vyšetrovateľ 15. júla zároveň prokurátorku informoval, že súd odmietol vydať na Mella európsky zatýkací rozkaz. Tá mu oznámila, že bol daný návrh na medzinárodný zatykač.

Trnka sa dnes na tlačovej besede pýtal, komu prospieva medializácia kauzy takouto formou, ako sa to deje. „Odpoveď nedám, ale určite verejnosť by nemala byť nadšená s takouto prezentáciou. Odznelo viacero poloprávd, či neprávd, kde sa dáva do pozornosti jedna kauza,“ uviedol s tým, že je to podľa neho namierené proti prokurátorom, ktorí túto kauzu majú na starosti. Prekáža mu, že sme v štádiu, že na takýchto kauzách sa robí PR.

Trnka upozornil, že podnet na vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu prišiel od polície 6. júla. Prokurátor Šufliarsky dal na súd návrh osobne 15. júla. „Počas týchto deviatich dní žiadny policajný orgán nepožiadal GP o urýchlené vydanie zatýkacieho rozkazu, čo mal spraviť, ak vedeli, kde sa Karol Mello nachádza. Po vydaní medzinárodného zatýkacieho rozkazu podľa Trnku polícia nepožiadala prokurátora, aby urýchlene zabezpečil jeho doručenie orgánom, ktorým to prináleží. Okresný súd si podľa Trnku splnil všetky povinnosti. „Doručil zatýkací rozkaz 18. júla, nepochybil, urobil všetko v najbližšom možnom termíne,“ uviedol.

Trnka sa pýta, prečo až po otázke novinára bol zatykač uvedený v databáze Interpolu. „Je to pochybenie prokuratúry alebo súdu, ktoré si splnili povinnosť? Prečo 20. júla polícia občanov vyzýva na pomoc pri pátraní po Mellovi, keď mali vedomosť o pobyte už v sobotu,“ pýta sa Trnka. Zaujíma ho, či policajnému zboru sú známe zákonné skutočnosti a akým spôsobom chce z krajiny, s ktorou nemáme žiadne styky, dostať Mella. „Nie je to nejaká hra, nemá to slúžiť na iné účely? Je to normálny stav, ak chceme hovoriť o boji s organizovaným zločinom? Toto je nenormálny stav,“ uviedol. Zároveň dodal, že ľudia, ktorí si chcú robiť PR, by sa mali venovať inej práci, ako je boj s organizovaným zločinom.

Žilinka kritizoval, že Trnka hovoril o mieste Mellovho pobytu

Štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka považuje za neakceptovateľné, že dnes námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka informoval na tlačovej besede, že hľadaný Karol Mello sa údajne zdržiaval v Kosove.

„Takéto špekulácie sú konaním, ktoré môže bezprostredne ohroziť výsledok vyšetrovania," povedal Žilinka na tlačovej besede. Pripomenul, že vydaný medzinárodný zatykač na Mella osobne vyzdvihol na súde prokurátor. „Je zarážajúce, že prokurátor v tak závažnej kauze o tom, že bol vydaný zatýkací rozkaz a že ho prevzal, neinformoval vyšetrovateľa ani policajné orgány,“ povedal a dodal, že je smutné, že boli skôr informované médiá ako policajti. Trestná vec obvineného Karola Mella podľa Žilinku traumatizuje spoločnosť už pomerne dlho a spoločnosť traumatizujú najmä postupy tých orgánov, ktoré by mali ťahať za jednu stranu povrazu.

SPIŠIAK: Šanca na chytenie Mella neumrela

Ešte stále neumrela šanca, že hľadaného Karola Mella raz niekde vo svete chytia, myslí si policajný prezident Jaroslav Spišiak po rozruchu okolo informovania o medzinárodnom zatykači na túto osobu. Polícia poznala miesto jeho pobytu, ale ako tvrdí, o vydaní zatykača sa dozvedela až z médií a akcia na zadržanie bola zmarená – Mello miesto opustil. Aký bude ďalší postup, komentovať Spišiak nechcel. „Zas sa musíme hrať na mŕtveho chrobáka, že nič nevieme, lebo jedine toto smeruje k tým informáciám, ktoré môžeme získať a môžeme s nimi reálne pracovať a nie hovoriť, čo bude ďalej,“ povedal Spišiak. Podľa neho sa polícia v tejto veci nepotrebuje úkonmi chváliť.

Žilinka považuje krok Trnku za neakceptovateľný

Štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka považuje za neakceptovateľné, že dnes námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka informoval na tlačovej besede, že hľadaný Karol Mello sa údajne zdržiaval v Kosove. „Takéto špekulácie sú konaním, ktoré môže bezprostredne ohroziť výsledok vyšetrovania,“ povedal Žilinka na tlačovej besede. Pripomenul, že vydaný medzinárodný zatykač na Mella osobne vyzdvihol na súde prokurátor. „Je zarážajúce, že prokurátor v tak závažnej kauze o tom, že bol vydaný zatýkací rozkaz a že ho prevzal, neinformoval vyšetrovateľa ani policajné orgány,“ povedal a dodal, že je smutné, že boli skôr informované médiá ako policajti. Podľa vlastných slov ako bývalý prokurátor by on v takejto závažnej veci hneď upovedomil vyšetrovateľa, ešte z budovy súdu. Trestná vec obvineného Karola Mella podľa Žilinku traumatizuje spoločnosť už pomerne dlho a traumatizujú ju najmä postupy tých orgánov, ktoré by mali ťahať za jednu stranu povrazu.

Podľa Žilinku ani samotný fakt neuznania Kosova Slovenskom nepredstavuje prekážku podania žiadosti o vydanie takejto osoby. Platí totiž rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.

O tom, že polícia má informácie o pobyte Mella, informoval daný policajt len úzky okruh ľudí z polície, nevedel to ani vyšetrovateľ, ani prokurátor, aby sa niečo nevyzradilo. Mello sa podľa Žilinku v čase vydania medzinárodného zatykača v Kosove nenachádzal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM