Webnoviny - Svet

Spišiak si vyrovnáva účty z minulosti, tvrdí Pučík

WEBNOVINY.SK

Jaroslav SpišiakIlustračné foto SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Vedenie policajného zboru pod vedením ministra vnútra Daniela Lipšica a prezidenta Policajného zboru SR Jaroslava Spišiaka nie je dobré. Zhodnotil to v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu a členovia parlamentného brannobezpečnos­tného výboru Rudolf Pučík. „Ja si myslím, že dvojica minister vnútra Daniel Lipšic a policajný prezident Jaroslav Spišiak nie je optimálnou dvojicou, ktorú v súčasnosti potrebuje policajný zbor,“ povedal Pučík, ktorý svoje tvrdenie opiera o údajné názory príslušníkov policajného zboru. „V niektorých momentoch si niektorí policajti myslia, že pán Spišiak si vyrovnáva účty z minulosti. Niektorým ľuďom po svojom odchode údajne prestal veriť, tí už dneska na polícii nepracujú. Zas vrátil, obrazne povedané, do hry policajtov, ktorí už neboli v policajnom zbore, vrátili sa, dostali funkcie,“ povedal Pučík, podľa ktorého atmosféra v policajnom zbore nie je dobrá. „Bola už lepšia,“ dodal.

„Som toho názoru, že personálne kompetencie dal v súčasnosti prezidentovi Spišiakovi minister Lipšic, tak to nemá obdobu a v určitej rovine to dokonca spochybňuje postavenie ministra v rezorte vnútra,“ skonštatoval Pučík. Poukázal tým na to, že policajný prezident nemusí v súčasnosti konzultovať s ministrom vnútra niektoré personálne výmeny. „Všetko v podstate závisí na jeho osobnom názore, ako koho hodnotí a sám uzná za vhodné, či ten pracovník, policajt je alebo nie je spôsobilý vykonávať určitú funkciu. Je to príliš veľká moc v rukách pána Spišiaka,“ povedal Pučík. Podľa neho to nie je dobrá cesta, ktorou by sa mal uberať PZ v tomto čase, keď je na Slovensku veľká latentná trestná činnosť.

Spoludiskutér, poslanec koaličnej SDKÚ-DS Martin Pado odmietol komentovať kroky ministra Lipšica pri personálnej politike v rámci rezortu. „Som prekvapený z posledného rozhodnutia pána ministra vo vzťahu k bezpečnostným previerkam najvyšších funkcionárov policajného zboru a považujem to za neštandardný krok,“ povedal Pado o zmäkčení podmienok pre bezpečnostné previerky.

Pučík kritizoval prepúšťanie policajtov po zmene vedenia rezortu „V dnešnej dobe po dlhých rokoch prepustiť policajného funkcionára , ktorého príprava trvala dlhé roky a prepustiť ho bez udania dôvodu, podľa môjho názoru nie je správny postup, nie je to normálne,“ zhodnotil. Podľa neho, ak sa polícia zbavuje fundovaných odborníkov na úseku boja proti organizovanému zločinu, nie je možné ich zo dňa na deň nahradiť. „Tak neviem s kým, alebo s akým personálnym obsadením chce pán minister Lipšic a pán policajný prezident Spišiak vyhrať boj s organizovaným zločinom,“ povedal Pučík. Poslanec SNS by naopak očakával personálnu stabilizáciu na jednotlivých úsekoch policajného zboru. „Aby sa nemenili policajní funkcionári a vedúci oddelení po každých voľbách. Lebo tento stav je neúnosný,“ povedal. S Pučíkom v tomto Pado súhlasil. „Pretože pred štyrmi rokmi prišiel pán prezident Packa s pánom ministrom Kaliňákom, trvalo pol roka, po polroku zobral a vymenil všetkých krajský riaditeľov a ten polrok bol veľmi nedobrým obdobím, kedy nikto z týchto funkcionárov, ktorí boli násilne odvolaní, nevedel, čo s nimi bude,“ povedal Pado. Pučík podotkol, že predtým to isté urobil Vladimír Palko (vtedy KDH – pozn.). Pado to nepoprel a pripustil, že niektorí ľudia v polícii mali ostať aj teraz. Problém vidí v tom, že hodnotenie práce nebýva vždy objektívne. „Myslím si, že v polícii by to nemalo byť o tom, či sa mi ten policajt páči, alebo nepáči, ale o tom, aké sú výsledky jeho práce,“ povedal Pado a dodal, že výsledky práce policajta by nemali byť posudzované politicky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM