Webnoviny - Svet

Splnomocnencom pre menšiny bude definitívne László Nagy

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Splnomocnencom vlády pre národnostné menšiny bude od štvrtka bývalý poslanec parlamentu Lászlo Nagy.

Jeho vymenovanie odsúhlasila vláda. Meno je výsledkom dohody so stranou Most-Híd, kde je Nagy členom predsedníctva.

V minulosti oblasť práv národnostných menšín spadala pod vicepremiéra, ktorého post sa súčasná vláda rozhodla neobsadiť.

Splnomocnenec má podľa schváleného štatútu postavenie poradného orgánu vlády. Svoju činnosť bude koordinovať s vedúcim úradu vlády a príslušnými ministrami.

Môže zriaďovať pracovné skupiny alebo komisie. Bude plniť úlohy v oblasti zachovania, rozvoja a podpory práv príslušníkov národnostných menšín a uskutočňovať systémové opatrenia na zlepšenie postavenia národnostných menšín.

Má dbať o presadzovanie a dodržiavanie vnútroštátnych a medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti postavenia a práv príslušníkov národnostných menšín.

Spolu s úradom vlády, ministerstvami a štátnymi inštitúciami bude navrhovať a realizovať opatrenia v oblasti zachovania, rozvoja a podpory práv príslušníkov národnostných menšín. Má podporovať rozvoj identity a kultúrnych hodnôt národnostných menšín, participáciu ich príslušníkov na riešení vecí verejných a dbať o skvalitnenie ich výchovy a vzdelávania.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM