Webnoviny - Svet

Spochybnenú nezávislosť súdnictva má riešiť ústavný súd

WEBNOVINY.SK

Plénum Ústavného súdu SR. Foto: SITA/Ivan FleischerKOŠICE 9. apríla (WEBNOVINY) – Združenie sudcov Slovenska s ľútosťou konštatuje, že prijaté zmeny týkajúce sa postavenia sudcov a správy súdov znižujú už dosiahnutý stupeň nezávislosti súdnictva. Uvádza sa to vo vyhlásení Združenia sudcov Slovenska, ktoré prijali dnes na 18. hlavnom zhromaždení. Združenie vyslovuje presvedčenie, že spochybnený stav nezávislosti súdnictva sa v dohľadnom čase vyrieši v konaní pred Ústavným súdom SR.

"Združenie vyzýva predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci, ako aj masmédiá, aby pri hodnotení práce sudcov a publikovaní správ o činnosti súdov účelovou kritikou nepodkopávali nezávislosť sudcov a dôveru verejnosti v súdnu moc,“ uvádza sa vo vyhlásení sudcov. Naďalej zotrvávajú na požiadavke zefektívnenia financovania justície vytvorením samostatnej rozpočtovej kapitoly pre všetky súdy.

Ako uviedla sudkyňa Monika Géciová, nepáči sa jej, že ministerstvo i médiá hádžu všetkých sudcov do jedného vreca. "Nás všetkých obviňujú, že berieme úplatky, ale keď som sa ministerky opýtala, koľkých sudcov z tohto skutku obvinili, alebo obžalovali, odpovede som sa nedočkala. Je to choré takto paušálne cez médiá obviňovať všetkých sudcov,“ uviedla Géciová.

V odpovedi na otázku agentúry SITA ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská uviedla, že nevníma situáciu medzi ministerstvom a sudcami ako mimoriadne napätú. „Rozprávať sa je veľmi dôležité, hoci máme na niektoré veci iné názory,“ povedala.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM