Webnoviny - Svet

Spoločnosti Hayek idú právne brániť svoju česť

WEBNOVINY.SK

Štátny tajomník Martin Chren a predseda strany SaS Richard Sulík počas TB k medializovanému tendru firmy Hayek Consulting. Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Hayek Consulting sa chystá brániť svoje aktivity a dobré meno v právnej rovine. Konatelia spoločnosti Matúš Pošvanc a Ivona Holzerová tak urobili po „rastúcom tlaku médií a pokračujúcich útokoch proti spoločnosti, spojenými so súčasnými politickými aktivitami jej bývalých minoritných vlastníkov“. Právne kroky, ktoré majú zastaviť poškodzovanie dobrého mena organizácie, sa chystá podniknúť aj Nadácia F. A. Hayeka. Napísal to dnes v stanovisku prezident nadácie Ján Oravec, poslal ho len pár minút pred reakciou Pošvanca a Holzerovej. Pre agentúru SITA sa vyjadril za obe spoločnosti Matúš Pošvanc, ktorý tvrdí, že podrobnosti ešte doťahujú, preto sa k nim vyjadriť zatiaľ nevie. Nevedel ani konkretizovať, proti ktorým médiám sa chystajú podniknúť právne kroky. Tvrdí, že detaily ešte musia prekonzultovať s právnikmi, zatiaľ zvažujú aj to, či budú obe spoločnosti vystupovať spoločne alebo každá sama. Reakciu vyvolala nedávno medializovaná kauza štátnych tajomníkov Martina Chrena a Ivana Švejnu s súvislosti s pochybným tendrom spoločnosti Hayek Consulting.

Médiá publikovali zavádzajúce informácie, tvrdia spoločnosti Vo svojom stanovisku konatelia Hayek Consulting tvrdia, že od začiatku kauzy sa spoločnosť snažila s médiami spolupracovať, napriek tomu však boli publikované „neúplné, skreslené a zavádzajúce informácie s jasným cieľom – poškodiť dobré meno i odbornosť práce našej spoločnosti“. Publikované informácie podľa Pošvanca a Holzerovej obsahujú veľké množstvo nepresností formálneho charakteru od miernych až po tvrdenia hraničiace s klamstvom. „Z tohto dôvodu sme sa rozhodli nekomentovať pre médiá ďalší priebeh týchto káuz a požiadavku na riešenie i ďalšie kroky postúpime právnym zástupcom spoločnosti Hayek Consulting, s.r.o. Spoločnosť sa zároveň dištancuje od akýchkoľvek politických aktivít jej bývalých spoločníkov,“ uzatvárajú konatelia.

„Nadácia F. A. Hayeka sa v súčasnosti stala súčasťou účelovej kampane vedenej proti našim aktivitám. Táto snaha o škandalizovanie výrazným spôsobom poškodzuje naše dobré meno. Správna rada Nadácie F. A. Hayeka rozhodla, že vzhľadom na výrazné poškodzovanie povesti spôsobované účelovým upravovaním informácií a neochotou médií prezentovať objektívne informácie podnikne všetky potrebné právne kroky vedúce k zastaveniu poškodzovania dobrého mena organizácie,“ píše sa v stanovisku.

Za Chrenom stojím, povedal Sulík Predseda SaS Richard Sulík v nedeľu vyjadril podporu svojmu spolustraníkovi a štátnemu tajomníkovi Martinovi Chrenovi, médiá dnes priniesli informáciu, že za jeho spolupracovníkom Ivanom Švejnom tiež stojí jeho strana Most-Híd. Obaja si vyslúžili kritiku od premiérky Ivety Radičovej o konflikte záujmov za tender ich bývalej firmy Hayek Consulting, ktorá získala štátnu zákazku aj v čase, keď jej spolumajitelia boli už štátnymi tajomníkmi v novej vláde. Sulík tvrdí, že Radičová už súhlasí s ich zotrvaním vo vláde. Hovorca premiérky Rado Baťo však pre denník Pravda vyhlásil, že jej pohľad na vec sa nemení. Podpredseda parlamentu Robert Fico žiada ich stoličky a aj kreslo ministra hospodárstva Juraja Miškova.

Podľa denníka SME firma Hayek Consulting získala štátnu zákazku v júli tohto roka na 8 100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Z firmy Hayek Consulting odišli Švejna s Chrenom až neskôr, po podpísaní kontraktu. „V čase, keď ešte táto vládna koalícia neexistovala, som zachytil informáciu, že bol vypísaný tender na zákazku, v ktorej oblasti sme pracovali pred rokom, ale naozaj som to nesledoval,“ vyhlásil Chren. Dodal, že kroky k rozviazaniu tejto zmluvy začal podnikať v deň, keď sa dozvedel o jej podpise. „Mesiac predtým, než sa o nej dozvedeli médiá, týždeň predtým, než sa zmluvy zverejnili na webovej stránke práve preto, aby ma nikto nemohol obviniť z konfliktu záujmov,“ uviedol Chren. V polovici augusta hayekovci zmluvu narýchlo vypovedali. Podľa SME mala Hayek Consulting podozrivé zákazky aj za minulej vlády na ministerstve financií. V roku 2008 vyhrala tender za vyše 1,4 milióna eur. Podmienky nesplnila žiadna iná prihlásená firma. Chren to poprel.

Hayek Consulting spol. s r.o. je organizácia založená v roku 1997 členmi a pracovníkmi Nadácie F. A. Hayeka s cieľom poskytovania ekonomického poradenstva pre samosprávy a verejný sektor. Spoločnosť ponúka svoje služby aj komerčným subjektom. Obe spoločnosti sú prepojené personálnymi i obchodnými vzťahmi, píše sa to na ich stránke. „Nadácia F. A. Hayeka Bratislava počas celých 20 rokov svojej existencie šíri a propaguje myšlienky klasického liberalizmu v Slovenskej republike a realizuje vzdelávacie aktivity, z ktorých mnohé boli veľmi úspešné. Vždy sme sa snažili byť aj platformou pre výmenu názorov odborníkov i širšej verejnosti v SR,“ uzatvára Oravec.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM