Milan Hanzel Šport

Športové hviezdy povedali rasizmu NIE: O toto žiada Zdeno Chára!

Slovenský hokejista Zdeno Chára sa pridal k manifestu hráčov NHL volajúcich po rasovej rovnosti. Pridali sa aj ďalšie hviezdy!

Ilustračný obrázok k článku Športové hviezdy povedali rasizmu NIE: O toto žiada Zdeno Chára!
Zdroj: instagram

Kapitán Bostonu Bruins zverejnil na svojom instagrame vyhlásenie, v ktorom sa žiada vyšetrenie minulotýždňovej smrti Georgea Floyda. Iniciatívu proti rasizmu odštartoval útočník San Jose Evander Kane, okrem Cháru sa zapojili aj Blake Wheeler z Winnipegu či Kaneov spoluhráč Logan Couture.

Už je to týždeň

Floyd zomrel v pondelok 25. mája po tom, ako mu policajt pri zatýkaní kľačal na krku viac ako osem minút. Jeho smrť vyvolala v USA vlnu protestov, ktoré na viacerých miestach prerástli do násilia. „Musíme sa začať zaoberať problémom, ktorý už viac nemožno ignorovať. Nikto by nemal čeliť strachu a neustálej nespravodlivosti, ktorú každý deň zažívajú menšiny v USA a na celom svete. Spoločne stojíme pri sebe a žiadame spravodlivosť pre Georgea Floyda a mnohých ďalších. Žiadame všetkých, ktorí s nami súhlasia, aby sa pripojili, nielen slovami, ale aj mierumilovnými činmi,“ uvádza sa v deklarácii.

Nahnevaný Jordan

Na napätú situáciu v USA už reagovali aj ďalšie športové hviezdy. Legendárny basketbalista NBA Michael Jordan neskrýval zlosť nad zbytočnou smrťou a vyzval na zmeny v spoločnosti: „Som veľmi smutný a zároveň nahnevaný. Cítim frustráciu ľudí a stojím za tými, ktorí sa vzopreli násiliu a rasizmu. Nepoznám všetky odpovede, ale náš spoločný hlas musí tlačiť na našich politických vodcov a donútiť ich zmeniť zákony. Alebo musíme využiť naše volebné právo a postarať sa o systémovú zmenu. Každý sa musí podieľať na zmene.“

Pridali sa aj v Európe

K násilnostiam v USA nezostali „slepí“ ani európski športovci. Počas víkendových zápasov nemeckej futbalovej bundesligy podporili boj proti rasizmu Jadon Sancho z Dortmundu i Marcus Thuram z Borussie Mönchengladbachu. Bokom nezostal ani Brit Lewis Hamilton, ktorý je prvý pretekár tmavej pleti vo formuly 1. Tridsaťpäťročný šesťnásobný majster sveta sa obrátil aj na svojich kolegov: „Mnohé hviezdy stále mlčia, hoci sú v centre nespravodlivosti. Z motošportu, ktorý je riadený bielymi, sa nikto neozval. Nikdy sa nedočkáme mieru, ak sa nezmenia politici. To neplatí iba o Amerike, ale aj o Veľkej Británii, Španielsku či Taliansku. S rasizmom a nenávisťou sme sa nenarodili, ale naučili sme sa ich od iných.“

View this post on Instagram

http://chng.it/tqBsYrtHTk

A post shared by Zdeno Chara (@zeechara33) on

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie