Správy Zo Slovenska

Spôsobuje očkovanie autizmus a cukrovku? Slovenskí odborníci zaujali k téme jasné stanovisko

Téma o očkovaní vyvoláva na verejnosti kontroverzné názory. Jedni "zaručene" hovoria o negatívnych následkoch, iní naň nedajú dopustiť. Čo na to odborníci?

Ilustračný obrázok k článku Spôsobuje očkovanie autizmus a cukrovku? Slovenskí odborníci zaujali k téme jasné stanovisko
Zdroj: TASR

Odborníci na webovom portáli Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR hovoria o dôležitosti očkovania.

Žiadna štúdia to nepotvrdila

„Príčiny autizmu zatiaľ nie sú celkom jasné. Najväčšiu úlohu však zohrávajú genetické poruchy počas prenatálneho života dieťaťa,“ hovorí prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku Daniela Ostatníková. Očkovanie podľa odborníkov nespôsobuje autizmus ani cukrovku.

Niektorých rodičov vedú k rozhodnutiu oddialiť alebo celkom odmietnuť očkovanie svojich detí tvrdenia, že vakcíny spôsobujú autizmus, avšak podľa Ostatníkovej kauzálny vzťah medzi očkovaním a autizmom nepreukázala žiadna vedecká štúdia.

„Oddialenie očkovania alebo rozhodnutie neočkovať dieťa nezmenší riziko autizmu, len zvýši riziko ochorení, ktorým možno očkovaním predchádzať. Riziko vzniku závažných a niekedy aj smrteľných ochorení sa zďaleka nevyrovná zriedkavým komplikáciám, ktoré môžu očkovanie sprevádzať,“ tvrdí výskumníčka.

Znižovanie imunity

Za zvyšujúci sa počet autistov podľa nej môžu viaceré biologické a environmentálne faktory, napríklad zvyšujúci sa reprodukčný vek rodičov, prenatálne infekcie a vystavovanie nenarodeného dieťaťa toxickým látkam.

„Dôležité je zvyšovať informovanosť o tejto poruche, spresňovať a rozširovať diagnostické kritériá, a tiež štandardizovať diagnostické nástroje, ktoré zvyšujú možnosti včasnej diagnostiky a znižujú riziko nesprávnej diagnózy,“ doplnila Ostatníková.

Rovnako sa nikdy vedecky nepotvrdilo tvrdenie, že očkovanie zvyšuje riziko vzniku diabetu 1. typu. „Naopak, najnovšie štúdie ukazujú, že niektoré druhy vakcinácie môžu mať ochranný vplyv aj pred diabetom 1. typu,“ hovorí primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni Emil Martinka.

Zvyšovaním počtu nezaočkovaných detí sa podľa odborníkov znižuje kolektívna imunita a vzniká riziko šírenia infekčných ochorení, ktoré už vymizli práve vďaka vakcinácii. Ich opätovný výskyt môže mať vážne zdravotné, prípadne aj smrteľné dôsledky na nezaočkované deti.

Portál s názvom Chráňme sa očkovaním na doméne www.ockovaniechrani.sk je súčasťou imunizačného programu. Jeho cieľom je vyvrátiť nepravdivé tvrdenia o očkovaní a poskytnúť rodičom potrebné informácie.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM