Webnoviny - Svet

Spracovatelia dreva chcú zmluvy na dlhšie obdobia

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Situácia v dodávkach dreva je podľa Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) veľmi napätá, až neprehľadná. ZSD chce preto stabilizovať situáciu v dodávkach drevnej hmoty pomocou strednodobých a dlhodobých obchodných zmlúv, ktoré pomôžu piliarskym závodom konsolidovať svoju výrobu a zamerať sa na perspektívny rozvoj svojho podnikania. Uvádza sa to vo vyhlásení ZSD, ktoré zväz agentúre poskytol po rokovaní s povereným generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy SR Igorom Viszlaiom.

ZSD privítal Viszlaiovu snahu o opätovné nastolenie transparentnosti predaja drevnej hmoty, ako aj o obnovenie dôvery v odberateľských vzťahoch. Prezident ZSD Igor Patráš navrhol, aby Lesy SR prehodnotili zmluvy, ktorými dali do prenájmu strediská drevárskej výroby. „Cez tieto nevýhodné zmluvy unikajú desiatky tisíc metrov kubických kvalitnej piliarskej hmoty do zahraničia a to v čase, keď by jeho domáce spracovanie vytvorilo ďalšie pracovné príležitosti v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti,“ zdôraznil Patráš. Ako pripomenul, práve nedostatok piliarskej guľatiny je hlavným dôvodom, prečo píla v Krásne nad Kysucou, v súčasnosti vo vlastníctve firmy Swedwood, sesterskej firmy koncernu IKEA, k 30. septembru končí so svojou prevádzkou.

Obe strany sa podľa ZDS dohodli, že oživia vzájomnú spoluprácu cez spoločné pracovné skupiny, ktoré sa budú zaoberať cenotvorbou a obchodným kódexom pre predaj ihličnatej guľatiny a podmienkami pre strategické riešenie spracovania listnatej guľatiny na Slovensku.

Zväz spracovateľov dreva SR je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov na úrovni majiteľov – konateľov spoločností. Je riadnym členom Republikovej únie zamestnávateľov a Zväzu priemyslu Slovenska. ZSD SR založilo v roku 1997 šestnásť spoločností a k 21. júlu 2010 združuje ZSD 122 členských spoločností, ktoré zamestnávajú celkom viac ako 5 600 pracovníkov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM