Správa, ktorá poteší vodičov: Ceny diaľničných známok sa zvyšovať nebudú

Vodiči si môžu vydýchnuť. V novom roku sa cena diaľničných známok zvyšovať nebude.

Ilustračný obrázok k článku Správa, ktorá poteší vodičov: Ceny diaľničných známok sa zvyšovať nebudú

Ceny diaľničných známok sa v budúcom roku zvyšovať nebudú. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Takisto sa podľa jej slov nebude meniť ani časová platnosť diaľničných známok. Ročná diaľničná známka na budúci rok tak bude platiť rovnako od 1. januára 2019 do 31. januára 2020.

„Ceny za diaľničné známky ponechávame na rovnakej úrovni aj preto, aby sme motivovali vodičov, nech uprednostňujú diaľnice a rýchlostné cesty. Tieto umožňujú pohodlnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie spojenie,“ opísal minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek (Most-Híd). Poplatky za používanie diaľnic sa podľa jeho slov investujú do rozvoja cestnej infraštruktúry.

Slovensko má podľa ministerstva od roku 2011 nezmenenú cenu za ročnú diaľničnú známku, ktorá je v regióne najnižšia. „Vodiči môžu v súčasnosti využívať približne 790 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a vymedzených úsekov ciest prvej triedy, ktoré spravuje Národná diaľničná spoločnosť,“ vyčíslila Ducká.

Predaj diaľničných známok má podľa jej slov stúpajúci trend. Do konca augusta 2018 sa na elektronických diaľničných známkach vybralo vyše 66 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Ceny diaľničných známok osobných áut v roku 2019:

  • Ročná: 50 eur
  • Mesačná: 14 eur
  • Desaťdňová: 10 eur

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR