Webnoviny - Svet

SR a MR čakajú nominácie na spoločnú susedskú cenu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska Miroslav Lajčák a Péter Balázs sa dohodli, že predĺžia čas na podávanie nominácií na spoločnú susedskú cenu. Termín uzávierky sa tak posúva z 15. decembra tohto roka na koniec januára 2010. Ministri vyzývajú občanov, inštitúcie a spoločenské združenia oboch krajín, aby navrhli kandidátov na udelenie slovensko-maďarskej ceny s názvom Dobré susedstvo a porozumenie. Cieľom ocenenia, na ktorom sa šéfovia diplomacií Slovenska a Maďarska dohodli vlani v decembri, je verejné uznanie tých osôb slovenskej či maďarskej národnosti, občianskych združení, organizácií, spoločenstiev alebo spoločenských združení verejného života, školstva, kultúry a cirkevného života, vedy a médií, ktoré v značnej miere prispeli k rozvoju slovensko-maďarských vzťahov a upevnili vzájomné pochopenie medzi oboma národmi. Uznanie sa spája s finančnou odmenou v hodnote 2000 eur, resp. tomu zodpovedajúcej sume vo forintoch.

Občania, inštitúcie a spoločenské združenia v oboch krajinách môžu návrhy na ocenenie doručiť do 31. januára 2010 paralelne na ministerstvá zahraničných vecí Maďarska a Slovenska alebo na bratislavské veľvyslanectvo Maďarskej republiky, resp. na budapeštianske veľvyslanectvo Slovenskej republiky. Adresa slovenského rezortu zahraničia je Ministerstvo zahraničných vecí SR, 2. teritoriálny odbor, Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava 37, e-mailový kontakt Lubica.Zubova@mzv.sk. Na doručenie na maďarské ministerstvo treba písať adresu A Magyar Köztársaság Külügyminiszté­riuma, II. Európai Főosztály, 1027 Budapest, Bem rakpart 47. E-mailový kontakt je szabojozsef@kum.hu. Ambasády majú adresy – Veľvyslanectvo SR v Budapešti (Szlovák Köztársaság Nagykövetsége, 1143 Budapest, Stefánia út 22–24, e-mail: emb.budapest@mzv.sk) a Veľvyslanectvo Maďarskej republiky v Bratislave (Magyar Köztársaság Nagykövetsége, Sedlárska 3, 814 25 Bratislava, e-mail: mission.pzs@kum.hu).

Návrh musí obsahovať meno nominovaného alebo presný názov spoločnosti, organizácie, spoločenstva, popis činnosti a jej výsledkov a prínosu k rozvoju a upevňovaniu slovensko-maďarských vzťahov. Spomedzi prijatých nominácií ministri zahraničných vecí na základe konsenzu vyberú jedného slovenského a jedného maďarského nominanta na ocenenie. Ceny odovzdajú v marci 2010 na výročie podpísania slovensko-maďarskej základnej zmluvy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM