Webnoviny - Svet

SR aj vo vytrvalostných pretekoch mieri vysoko

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

WHISTLER 17. februára (WEBNOVINY) – V rýchlom tempe pokračuje biatlonový program XXI. zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri. Už vo štvrtok 18. februára sa vo Whistler Olympic Parku budú rozdávať ďalšie dva medailové komplety pre najlepších, tentoraz sú na programe vytrvalostné preteky. Ženy absolvujú 15 km, muži ešte o 5 km viac.

Hviezda vancouverskej olympiády Anastasia Kuzminová, ktorá je so zlatou medailou zo šprintu a striebrom zo stíhačky spoločne s Nemkou Magdalenou Neunerovou zatiaľ najúspešnejšou účastníčkou hier, určite opäť patrí do okruhu kandidátok na pódiové umiestnenie. Nakoniec, vo vytrvalostných pretekoch 3. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke tesne pred Vianocami obsadila tretie miesto. „Súperky už vedia, že musia so mnou vážne počítať, pretože mám dobrú streleckú i bežeckú formu. Vo vytrvalostných pretekoch je to najmä o tom, že každý niečo netrafí a pribudne mu nejaká tá minútka k bežeckému času. Treba sa na to dobre pripraviť. Teraz si ale musím najmä oddýchnuť, lebo som veľmi unavená, všetko ma bolí. Verím však, že vo štvrtok to bude na štarte opäť všetko dobré,“ optimisticky tvrdila po utorkovej striebornej stíhačke 25-ročná ruská rodáčka.

Kto jej bude robiť v slovenských kombinézach spoločnosť v štartovom poli, rozhodne tréner Milan Gašperčík krátko pred žrebovaním štartových čísel v stredu podvečer. K dispozícii na tri zvyšné miesta v slovenskom tíme má na výber Janku Gerekovú, Martinu Halinárovú, Ľubomíru Kalinovú a Natáliu Prekopovú. Halinárová obsadila v predolympijskej generálke vo vytrvalostných pretekoch v talianskej Anterselve 33. miesto, Gereková bodovala vo Svetovom pohári hneď v prvých pretekoch sezóny vo švédskom Östersunde, kde skončila tridsiata siedma.

S vysokými ambíciami pôjdu na štart aj slovenskí muži. „V stredu absolvujem iba voľnejší tréning,“ naznačil svoj program na najbližšie hodiny Pavol Hurajt. Ten je zatiaľ vo Vancouveri suverénne najlepším z mužov v dresoch s dvojkrížom na trojvrší. Po siedmom mieste v rýchlostných pretekoch potvrdil svoju príslušnosť k širšej svetovej špičke aj v stíhacích pretekoch, v ktorých obsadil šestnástu priečku. S oprávnenými nádejami sa pozerá aj na svoj štvrtkový štart. "Každé preteky sú iné. Dvadsať – tridsať pretekárov je na tom tak dobre, že z nich môže zvíťaziť ktokoľvek. Myslím si, že do tejto skupiny patrím aj ja. Samozrejme, že sa pokúsim ísť do toho naplno a ešte skvalitním svoje doteraz najlepšie umiestnenie,“ dodal Pavol Hurajt. V tejto sezóne bodoval vo všetkých troch svojich štartoch vo vytrvalostných pretekoch SP a svoju pozíciu si neustále zlepšoval – 34., 10. a 5. miesto. V hodnotení disciplíny mu patrí lichotivé ôsme miesto.

Pred štyrmi rokmi na zimnej olympiáde v Turíne práve vo vytrvalostných pretekoch zažiaril Marek Matiaško, ktorý skončil piaty. Medailu mu „ukradol“ jediný chybný výstrel. Vo vytrvalostných pretekoch znamená netrafený terč minútovú penalizáciu k bežeckému času. Dnes už 32-ročnému Marekovi vtedy ušiel predposledný 19. terč, za bronzovým Nórom Halvardom Hanevoldom zaostal o necelých 17 sekúnd. „Snažím sa usporiadať si myšlienky do takého stavu, v akom som bol pred Turínom. Pokúšam sa nemyslieť na to, že idem obhajovať piate miesto. Nepotrebujem nikomu – ani sebe – nič dokazovať,“ zareagoval starší z bratskej dvojice Matiaškovcov na otázku, či si opäť trúfa prekvapiť.

„Mojím snom je zlepšiť výkon Marka Matiaška z Turína. Nemôžem sľúbiť, že sa mi to podarí. Každý dobrý výsledok ma však poteší. Keby sa mi podarilo vo vytrvalostných pretekoch streliť nulu, určite by mi to veľmi pomohlo. Tam mám asi najväčšie šance na kvalitný výsledok,“ pridal sa so svojimi ambíciami Dušan Šimočko.

S výnimkou Pavla Hurajta majú ostatní Slováci za sebou výraznejší oddych, pretože ani jeden sa nekvalifikoval do stíhacích pretekov a mali možnosť dlhšej regenerácie. Tréner Pavel Kobela definitívne určí štvoricu štartujúcich až v stredu popoludní. Okrem už spomenutého tria má k dispozícii aj Miroslava Matiaška a Mateja Kazára.

Biatlon sa vďaka fantastickým výsledkom Anastasie Kuzminovej opäť stal najúspešnejším slovenským zimným olympijským športom. Táto pozícia mu patrila od úvodného vystúpenia v ére štátnej samostatnosti v roku 1994 v nórskom Lillehammeri, po Turíne 2006 na chvíľu prebral žezlo snoubording, ale biatlonisti sa vo Vancouveri opäť vrátili na trón. „Verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo. Pred olympiádou sme si predsavzali, že prepíšeme slovenskú olympijskú históriu a už sme s tým začali,“ uzavrel prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra.

Vytrvalostné preteky žien sa začínajú o 10.20 h miestneho času (19.20 SEČ), muži začnú v polminútových intervaloch vybiehať na trať o 13.20 h (22.20 SEČ). Sú to posledné vytrvalostné preteky v aktuálnej sezóne SP, definitívne sa teda rozhodne aj o držiteľoch malých krištáľových glóbusov. Medzi mužmi patrí aktuálne červený dres lídra v hodnotení tejto najstaršej biatlonovej disciplíny Rakúšanovi Christophovi Sumannovi. Ten triumfoval v jedných pretekoch. Zvyšné dve prvenstvá si rozdelili Nór Emil Hegle Svendsen a Ukrajinec Sergej Sednev. Nór Ole Einar Björndalen bude mať tretí pokus na zisk svojej jubilejnej desiatej olympijskej medaily. Prvé dva mu absolútne nevyšli. V tejto sezóne v prvých vytrvalostných pretekoch vybuchol a skončil až na 43. mieste, zvyšné dva štarty zo svojho programu vynechal. V kategórii žien prvé dvoje preteky vyhrala Švédka Helena Jonssonová, tretie sa stali korisťou Nemky Magdaleny Neunerovej.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie