Webnoviny - Svet

SR-ČIERNA HORA: Premiéri chystajú užšiu spoluprácu

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Starý juhoslovanský dlh je jedinou otvorenou otázkou vo vzťahoch medzi Čiernou Horou a Slovenskom. Aj tá by sa však mala v krátkom čase vyriešiť. Na dnešnom spoločnom rokovaní v Bratislave to slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi deklaroval predseda vlády Čiernej Hory Milo Djukanovič. Suma, ktorú by nám Čierna Hora mala vyplatiť, je 1 130 136 eur. „Na rokovaní som zdôraznil, že nechcem naše vynikajúce bilaterálne vzťahy zaťažovať touto otázkou, že by sme sa sústreďovali iba na vyrovnanie tohto dlhu, ktorý z hľadiska štátnych rozpočtov obidvoch krajín neznamená veľkú sumu peňazí,“ uviedol po rokovaní na tlačovej besede Robert Fico. Obaja premiéri označili vzájomné vzťahy za nadštandardné a dohodli sa na ich zintenzívňovaní. Slovensko už v tomto roku plánuje otvoriť v Podgoriči zastupiteľstvo a rovnaký krok by recipročne chcela urobiť aj Čierna Hora. V Bratislave by mala vzniknúť čiernohorská ambasáda.

Ďalšou významnou témou je budúca spolupráca Slovenska a Čiernej Hory v hospodárskej oblasti. Ministri hospodárstva obidvoch krajín zvážia vytvorenie komisií pre energetickú kooperáciu. Slovensko bude Čiernej Hore k dispozícii aj pri riešení integračných otázok. „Vláda SR plne podporuje integračné snahy Čiernej Hory do Európskej únie aj NATO,“ zdôraznil Fico. Slovenský premiér to považuje za najsprávnejší krok, ako garantovať stabilitu v regióne. Ako Fico podotkol po stretnutí s Djukanovičom, ktorý je na Slovensku na prvej oficiálnej návšteve, obidve krajiny majú podobné problémy spojené s hospodárskou krízou a riešia ich tiež podobnými nástrojmi.

Djukanovič okrem stavu integračných snáh jeho krajiny informoval aj o množstve pripravených projektov, na ktorých by sa mohli podieľať aj slovenskí investori. Konkrétne sú to projekty v cestnej infraštruktúre, kde Čierna Hora plánuje výstavbu dvoch diaľnic, v železničnej infraštruktúre, či pri rozvoji letísk. Slováci sa budú môcť zúčastniť na plánovanom budovaní nových elektrární v Čiernej Hore, komunálnej, či turistickej infraštruktúry.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM