Webnoviny - Svet

SR je pre Nemcov 4. najatraktívnejšou krajinou

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Zo strednej a východnej Európy je Slovensko pre nemeckých investorov štvrtou najatraktívnejšou krajinou, v medziročnom porovnaní sa však prepadlo o dve miesta. V minulom roku bola totiž Slovenská republika na druhej priečke. Česká republika je u nemeckých investorov stále na prvom mieste, ako tomu bolo vlani. Vyplýva to z výsledkov prieskumu medzi takmer tisíckou nemeckých investorov pôsobiacich v pätnástich krajinách regiónu, ktoré v pondelok zverejnila Česko-nemecká obchodná a priemyselná komora.

Nemecké firmy a podniky vyhodnotili Českú republiku ako najatraktívnejšiu krajinu strednej a východnej Európy už piatykrát. Ako uviedol výkonný člen predstavenstva česko-nemeckej komory Bernard Bauer, je však potrebné, aby sa čo najrýchlejšie sformovala nová vláda, ktorá uskutoční reformy. Okrem konsolidácie štátnych financií je potrebné reformovať podľa neho najmä pracovné právo a vzdelávací systém. Poľsko si polepšilo zo štvrtého miesta na druhé. Slovinsko sa ocitlo opäť na treťom mieste a Chorvátsko taktiež ostalo na rovnakom mieste ako vlani, teda na piatej priečke.

Stredná a východná Európa je pre nemeckých investorov dôležitým rastovým trhom. Do konca roku 2008 nemecké podniky investovali v desiatich východoeurópskych členských štátoch EÚ celkom 77 mld. eur, čo je 8 % všetkých nemeckých zahraničných investícií. Najväčší objem investícií, viac ako 20 mld. eur, pritom išlo do Českej republiky.

SITA, Mediafax

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM