Webnoviny - Svet

SR musí zosúladiť zákony s konvenciou OECD

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Protikorupčná pracovná skupina Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) ostro kritizovala Slovenskú republiku za to, že svoju protikorupčnú legislatívu týkajúcu sa zodpovednosti firiem nedala do súladu s medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi z protikorupčnej konvencie OECD. Pracovná skupina OECD vyzvala na rýchle prijatie novej legislatívy, ktorá by zabezpečila, že slovenské podniky bude možné postihovať za korupciu zahraničných verejných predstaviteľov. Organizácia o tom dnes informovala na svojej internetovej stránke.

Podľa terajšej slovenskej legislatívy stíhanie a teda aj odsúdenie firiem za korupciu v zahraničí nie je možné, pretože právnické osoby nie je možné postihovať za trestné činy. Hoci Slovenská republika ratifikovala protikorupčnú konvenciu OECD v roku 1999, nevyvinula dostatočné úsilie o to, aby jej firmy boli právne zodpovedné za korupciu zahraničných verejných predstaviteľov. Pracovná skupina OECD upozornila, že absencia právnej zodpovednosti podnikov by mohla vyvolať potrebu zvýšenej previerky slovenských firiem zo strany ich obchodných partnerov a medzinárodných rozvojových bánk.

Už v januári slovenská ministerka spravodlivosti predloží z pôvodne pripravenej veľkej novely trestných kódexov do vlády samostatný návrh, ktorý zavádza trestnú zodpovednosť právnických osôb.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM