Webnoviny - Svet

SR neplánuje nasledovať ruský zákaz dovozu zeleniny z EÚ

WEBNOVINY.SK

Uhorky v regáloch s upozornením že nepochádzajú z podozrivých zdrojov. Z priebežných výsledkov kontrol zeleniny inšpektormi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR vyplýva, že zelenina či ovocie z podozrivých zdrojov zo Španielska sa u nás nenachádza. Inšpektori v kontrolách na všetkých úrovniach – od skladov až po predajne pokračujú ďalej.Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Slovensko neplánuje podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zakázať dovoz zeleniny z členských krajín EÚ, keďže po tom, ako sa nepotvrdil pôvod nákazy baktériou E.coli (EHEC) zo španielskych šalátových uhoriek, stále nie je známe, čo ochorenie spôsobilo. V reakcii na krok Ruska, ktoré s účinnosťou od štvrtka rána zakázalo dovoz všetkej čerstvej zeleniny zo všetkých krajín Európskej únie, to pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva Juraj Kadáš. „Každý štát únie má iné opatrenia, my ideme cestou kontrol. K 1. júnu sme na celom území Slovenska skontrolovali 96 prevádzok a takmer 3 tisíc ton zeleniny z dovozu, kontroly v obchodoch a skladoch naďalej pokračujú,“ povedal Kadáš. Ako doplnil, rezort robí maximum, aby informoval občanov, ako sa pred prípadnou nákazou chrániť. Ministerstvo zatiaľ nevie, či a ako Brusel zareaguje na postoj Ruska. „Či EÚ pristúpi k nejakým protiopatreniam, je skôr otázka na Európsku komisiu,“ odkázal Kadáš s tým, že v súčasnosti je na Nemecku, aby čo najskôr objavilo zdroj nákazy baktériou EHEC.Bakteriálne kultúry baktérie EHECFoto: SITA/AP

NEMEC: Riziko pre Slovensko spočíva v tom, ako zareagujú spotrebitelia

Ruské embargo podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca nebude mať na Slovensko markantný vplyv, keďže na ruský trh od nás smeruje minimálne množstvo zeleniny. „Slovensko v pestovaní zeleniny nie je sebestačné, čiže tento krok postihne predovšetkým veľkých producentov, akými sú Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Taliansko,“ uviedol Nemec. Riziko pre Slovensko spočíva podľa neho v tom, ako zareagujú spotrebitelia u nás. „Ak sa ľudia vyľakajú a prestanú kupovať zeleninu práve v tomto období, kedy začína sezóna a na pulty sa dostávajú produkty od domácich pestovateľov, môže to uškodiť,“ povedal Nemec. Situácia však podľa jeho slov zatiaľ nie je u nás dramatická.

Zákaz dovozu zeleniny z Európy do Ruska platí oddnes rána

Šéf ruského spotrebiteľského úradu Gennadij Oniščenko vo štvrtok vyhlásil, že zákaz dovozu zeleniny z Európy do Ruska platí od štvrtka rána. Zeleninu, ktorá je už dovezená a je na ceste do ruských obchodov, úrady podľa neho skonfiškujú. Nákaza spôsobená baktériou EHEC už v Nemecku zabila 16 ľudí a nakazených je viac ako 1 500 ľudí v 8 európskych krajinách. Podľa agentúry Reuters Oniščenko nariadil taktiež stiahnuť z obchodov v Rusku všetku zeleninu z EÚ a odporučil Rusom, aby jedli predovšetkým doma vypestovanú zeleninu. „Zákaz dovozu sme zaviedli, pretože aj po takmer mesiaci nie je situácia stále pod kontrolou. Nie je známy ani zdroj nákazy, ani príčina rozšírenia,“ uviedol Oniščenko. Situácia sa navyše podľa jeho slov v posledných dňoch zhoršila, čo je dôvod, prečo pristúpili k týmto nepopulárnym opatreniam.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie