Webnoviny - Svet

SR už rok pod ochranou eura, píše Financial Times

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Slovensko oslavuje prvý rok v eurozóne a jeho vláda tvrdí, že členstvo v menovej únii uchránilo krajinu pred najhoršími vplyvmi minuloročnej ekonomickej krízy. Niet pritom pochýb o tom, že prijatie spoločnej európskej meny tesne pred tým, ako globálna ekonomická kríza postihla región, ušetrilo Slovensko prudkých pohybov výmenných kurzov, ktoré pocítili jeho stredoeurópski susedia. Uvádza to v článku zverejnenom na internetovej stránke denník Financial Times.

Čo je menej isté, je to, či členstvo v eurozóne bolo v roku 2009 výraznou pomocou pre ekonomiku, konštatuje denník. Slovenská centrálna banka odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) sa v roku 2009 zmenšil o zhruba 4,8 %, čo je trochu horšie v porovnaní s Českou republikou, kde sa zmenšenie ekonomiky odhaduje na úrovni 4,1 %. Česká koruna počas krízy oslabila a napomohla export. Ján Tóth, hlavný ekonóm UniCredit Bank Slovakia, uviedol, že v prípade ekonomiky orientovanej na export, ako je slovenská ekonomika, by počas ekonomickej krízy došlo k oslabeniu národnej meny, ak by mala voľne plávajúci kurz. Podľa jeho názoru sa preto euro ukázalo viac ako nevýhoda.

Guvernér českej centrálnej banky Zdeněk Tůma však tvrdí, že členstvo v eurozóne pomohlo uchrániť Slovensko pred najhoršími ekonomickými turbulenciami, ktoré postihli zvyšok regiónu. Napríklad Slovensko si na medzinárodných trhoch môže požičiavať lacnejšie ako Česká republika. Odhaduje sa, že slovenská ekonomika v roku 2010 vzrastie o 3,1 %, čo je oveľa viac ako v prípade ekonomiky ČR, pre ktorú české ministerstvo financií odhaduje rast na úrovni 0,3 %. Pri návrate hospodárskeho rastu sa vracajú aj investori a niektorí z nich hovoria, že ich láka perspektíva vyhnutia sa menovým rizikám. „Euro nám umožňuje robiť dlhodobé plány a eliminuje riziká v oblasti výmenných kurzov,“ povedal Vladimír Machalík, hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktorá začína v Bratislave produkciu nových malých automobilov. To potvrdzuje aj investícia taiwanskej spoločnosti AU Optronics, ktorá sa definitívne rozhodla na Slovensku vybudovať novú fabriku na výrobu komponentov do LCD televízorov, píše Financial Times.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM