Webnoviny - Svet

Srbsko pomôže Slovensku pri pátraní po Karolovi Mellovi

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Pomôcť pri pátraní po medzinárodne hľadaných osobách, ukrývajúcich sa v Kosove, je pre Srbsko zložité.

Keďže podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN nemá Srbsko na území Kosova vlastné policajné jednotky, policajná spolupráca v Kosove funguje prostredníctvom misií UNMIK a EULEX, povedal dnes srbský minister vnútra Ivica Dačić.

Podľa medializovaných správ by sa v Kosove mali zdržiavať neprávoplatne odsúdený Baki Sadiki či obžalovaný Karol Mello.

„Prostredníctvom týchto jednotiek sme požiadali o vyhľadanie a vydanie týchto ľudí,“ povedal Dačić. Podľa neho je v záujme oboch krajín, aby sa podarilo tieto osoby zaistiť a vydať na trestné konanie, aby sa z Kosova nestala „čierna diera,“ kde sa budú môcť zločinci ukryť a vyhýbať sa spravodlivosti.

Menej je niekdy viac

Minister vnútra Daniel Lipšic dodal, že pri pátraní po hľadaných osobách je lepšie menej hovoriť a viac konať. Spoluprácu so Srbskom v tejto oblasti považuje za dobrú.

Obaja ministri dnes podpísali medzivládnu dohodu o spolupráci a vzájomnej pomoci pri mimoriadnych udalostiach. Dohoda umožní v prípade mimoriadnych udalostí čo najskôr pri vyžiadaní nasadiť záchranné jednotky i techniku v druhej krajine.

„Naša časť Európy je sužovaná mimoriadnymi situáciami, živelnými pohromami pomerne pravidelne,“ poznamenal Lipšic. Slovensko má v súčasnosti uzavreté podobné dohody s vládou Ruskej federácie, Maďarska, Rakúska, Slovinska, s Českou republikou, vládou Poľskej republiky, Kabinetom ministrov Ukrajiny a s vládou Chorvátska. Ministri hovorili aj o integračných snahách Srbska. Dačić sa poďakoval Slovensku za jeho pomoc pri napĺňaní cieľov jeho krajiny.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM