Správy Slovensko a EÚ

Stály predstaviteľ SR pri EÚ: Migrácia je deliacou témou, väčší dopad môže mať obchodná vojna

Stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík sa v Bruseli stretol s novinármi. Potvrdil, že migrácia je aktuálne témou, ktorá najviac rozdeľuje Európsku úniu.

Ilustračný obrázok k článku Stály predstaviteľ SR pri EÚ: Migrácia je deliacou témou, väčší dopad môže mať obchodná vojna
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

Migrácia je v súčasnosti najviac rozdeľujúcou témou v Európskej únii (EÚ), horší dopad však môže mať hroziaca obchodná vojna medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými. Na utorkovom (10.7.) stretnutí s regionálnymi novinármi v Bruseli to uviedol stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík, podľa ktorého ide skôr o politickú tému.

„Táto deliaca téma je tu od roku 2015. Jednak tým, že tu bol nezvládnutý tok migrácie viac než milióna ľudí, a bolo tu pomerne nešťastné hlasovanie medzi členskými krajinami, kde bola napriek nesúhlasu viacerých štátov schválená takzvaná prerozdeľovacia schéma,“ podotkol Javorčík s tým, že v rámci Únie to vytvorilo určitý problém dôvery.

Odvtedy však v tejto oblasti podľa jeho názoru nastal určitý posun. „Teraz už nehovoríme o tom, že základom riešenia je prerozdeliť ľudí, ktorí sú už v Európe, ale to, aby sme mali pod kontrolou, kto prichádza do EÚ. Je to však dlhodobý proces a stále do značnej miery žneme výsledok tých rozhodnutí, ktoré boli prijaté v roku 2015. Myslím, že boli veľmi deliace a chybné,“ dodal Javorčík.

Za vážnejšiu tému než migráciu však podľa vlastných slov považuje prípadnú obchodnú vojnu medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými, ktorá môže mať na jeseň ešte väčší vplyv ako migračná kríza. „Dá sa predpokladať, že americká administratíva zavedie aj clá na autá a to už bude mať naozaj veľký dopad aj na producentov na Slovensku,“ upozornil.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie