Webnoviny - Svet

Staré Mesto vyzvalo na zastavenie demontáží artefaktov PKO

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 17. decembra (WEBNOVINY) – Stavebný úrad v bratislavskom Starom Meste vydal vo štvrtok popoludní výzvu na okamžité zastavenie demontážnych prác výtvarných artefaktov v objektoch PKO. Agentúru SITA o tom dnes informovala staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová. Úrad zároveň podľa nej vyzval stavebníka, ktorým je hlavné mesto, aby striktne dodržiaval rozhodnutie Krajského stavebného úradu (KSÚ) Bratislava. Ten ešte v piatok minulý týždeň uložil mestu zdržať sa akýchkoľvek stavebných prác smerujúcich k odstráneniu stavby. Výzvu vydal stavebný úrad podľa Kopřivovej na základe dodatočného faxového doručenia predbežného opatrenia vydaného krajským úradom v stredu 15. decembra, teda po opakovaných žiadostiach starostu Andreja Petreka. „Stavebný úrad doteraz nemá riadne doručené opečiatkované rozhodnutie KSÚ o prijatí predbežného opatrenia,“ doplnila Kopřivová.

Staromestský stavebný úrad v stredu ráno vykonal v PKO štátny stavebný dohľad po tom, ako v utorok večer začal investor demontovať vitráže Janka Alexyho. Tie boli v predchádzajúcich dňoch už uvoľnené a aby sa nepoškodili, boli uložené do škatúľ, v ktorých by mali poputovať do depozitu mestského múzea. Štátny stavebný dozor podľa novozvoleného primátora Milana Ftáčnika porušenie nezistil a skonštatoval, že demontáž vitráží bola v súlade s vydaným búracím povolením a v súlade so zmluvou medzi mestom a spoločnosťou Henbury Development, s.r.o., ako majiteľom pozemkov. Zároveň doplnil, že pokračovanie demontáže obrazu a sôch by už bolo porušením predbežného opatrenia. Podľa Kopřivovej vychádzal pôvodne úrad z dovtedy dostupných informácií, že voči rozhodnutiu KSÚ je možné sa do 15 dní odvolať. „Až po doručení rozhodnutia KSÚ 15. decembra popoludní faxom sme zistili, že odvolanie nemá odkladný účinok, preto sme hneď nasledujúci deň reagovali výzvou adresovanou stavebníkovi,“ povedala hovorkyňa. Úrad už zároveň podľa nej dal podnet na začatie správneho konania o uložení pokuty stavebníkovi, teda hlavnému mestu, za nerešpektovanie predbežného opatrenia KSÚ z 10. decembra. K výzve Starého Mesta sa pridala dnes aj námestníčka primátora Anna Dyttertová, ktorá zároveň žiada investora a všetky zainteresované strany o dodržiavanie zákonov a nariadení a rozhodnutia KSÚ. Odchádzajúci primátor Andrej Ďurkovský sa už pred časom odmietol k celej veci vyjadriť.

V súvislosti s PKO platí naďalej status quo, čo dnes potvrdil aj hovorca investorskej spoločnosti Peter Vrábel. Podľa neho je v súčasnosti najdôležitejšia diskusia o budúcnosti PKO. Reagoval tak na otázku agentúry SITA, či zachová status quo dovtedy, pokiaľ o tom definitívne nerozhodnú mestskí poslanci. Poslanecké kluby zastúpené v mestskom parlamente totiž súhlasia, aby sa počas januára a februára viedla o tejto problematike diskusia aj s občanmi, konečný verdikt by mohol padnúť na rokovaní koncom februára budúceho roka. Investor záujem o diskusiu víta, podľa neho je potrebné to riešiť, lebo súčasné PKO nevyhovuje ani technickým stavom, ani polohou. Areál PKO je momentálne oplotený, aby sa zabránilo prípadnému poškodeniu budov, okrem toho ide aj o súkromný pozemok. Investor potvrdil zvesenie obrazu, sochy, ktoré deklaruje zachovať, sú stále na mieste a zostanú tam.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM