Webnoviny - Svet

Starosta Rače bude zatiaľ bez zástupcu a so základným platom

WEBNOVINY.SK

Peter PilinskýFoto: SITA/Peter ŽákovičBRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Zložením slávnostného sľubu sa dnes ujali svojich funkcií noví poslanci bratislavskej Rače a nový starosta mestskej časti Peter Pilinský (Strana zelených). Nové miestne zastupiteľstvo je pravicové.

Väčšinu v 15-člennom miestnom parlamente získala koalícia SDKÚ-DS – SaS – KDH – OKS, ktorá obsadila sedem kresiel. Koalícia Smer-SD – Most-Híd – Strana zelených Slovenska má troch poslancov, dvaja poslanci sú za Stranu zelených a dvaja sú nezávislí. Do miestneho zastupiteľstva sa dostal aj jeden zástupca Nezávislého fóra.

Nový starosta Peter Pilinský sa v úvode svojho príhovoru poďakoval svojmu predchodcovi a bývalým poslancom za všetko pozitívne, čo v predchádzajúcom období urobili pre mestskú časť. Starosta však nezostal len pri ďakovaní, ale upozornil, že bývalý starosta Ján Zvonár je zodpovedný za to, v akom stave sa momentálne nachádza mestská časť, že mnohí občania nie sú spokojní so súčasným stavom a mnohí nedôverujú svojim voleným zástupcom v miestnom parlamente alebo sa o komunálne veci ani nezaujímajú. Nový starosta chce preto vrátiť obyvateľom Rače, Krasňan a Východného dôveru v samosprávu a v miestny úrad. Ten by mal byť voči verejnosti otvorený, mal by zverejňovať informácie aj nad rámec zákona, mal by konať transparentne a samospráva by mala byť pre občanov a presadzovať verejný záujem pred záujmom súkromných investorov.

Pilinský je pripravený na spoluprácu s novými poslancami, ktorým dnes „podal ruku“. Nechce rozlišovať medzi dobrými a zlými poslancami, ale ako zdôraznil, je pripravený vypočuť si a presadzovať akýkoľvek dobrý a prospešný návrh, bez ohľadu na to, ktorý z poslancov ho prednesie. Zo svojho volebného programu ako aj z volebných programov zvolených poslancov chce vypracovať dokument pre rozvoj mestskej časti do roku 2014. Chýbať by v ňom nemala napríklad revitalizácia predškolských a školských zariadení, budovanie športovísk, ochrana zelene či starostlivosť o seniorov i mladé rodiny. „Verím, že začíname písať novú kapitolu histórie Rače,“ dodal Pilinský.

Bez zástupcu Pilinský bude zatiaľ bez svojho zástupcu. Rozhodli o tom dnes miestni poslanci, ktorí v tajnej voľbe nezvolili za vicestarostu Miloša Máťuša (Strana zelených). Toho navrhol starosta po rokovaniach s politickými stranami. Podľa neho mal Máťuš na vykonávanie tejto funkcie aj mandát od voličov, od ktorých v novembrových komunálnych voľbách získal druhý najvyšší počet hlasov. Ku kompetenciám vicestarostu malo pritom patriť napríklad zastupovanie mestskej časti vo vzťahu k štátnym orgánom či právnickým a fyzickým osobám. Foto: SITA/Jozef JakubčoTaktiež by mal podporovať vinárstvo, cestovný ruch a dohliadať na plnenie uznesení miestnej rady a miestneho zastupiteľstva v týchto oblastiach.

Vypracúvať by mal taktiež materiály v súvislosti s platom či odmenou starostu a miestneho kontrolóra. Poslanci však návrh starostu nepodporili, keďže za neho hlasovalo sedem poslancov, šiesti boli proti a dva hlasovacie lístky neboli platné.

Len základný plat Nový starosta bude dostávať len základný plat, teda bez akéhokoľvek navýšenia. Jeho výška bude predstavovať 3,21-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Rozhodli o tom dnes miestni poslanci, ktorí jednohlasne podporili návrh samotného starostu. Ten požaduje aj pre nepriaznivú finančnú situáciu len zákonom stanovený plat. Poslanec Michal Drotován (SDKÚ-DS – SaS – KDH – OKS) za poslancov privítal tento návrh starostu a skonštatoval, že Rača by mohla ísť iným samosprávam príkladom. Miestny parlament dnes zároveň schválil päťčlennú miestnu komisiu. Materiály o jednotlivých miestnych komisiách stiahol starosta z programu rokovania.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM