Webnoviny - Svet

Starostka Rimavskej Seče odmieta obvinenia

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračná SITA/Dušan Hein RIMAVSKÁ SOBOTA 20. augusta (WEBNOVINY) – Starostka obce Rimavská Seč v okrese Rimavská Sobota Márta Stubendek obvinenia z nespravodlivého rozdeľovania odškodného po povodniach či zvýhodňovania svojich príbuzných jednoznačne odmieta. Niekoľkí obyvatelia obce minulý týždeň pre agentúru SITA uviedli, že starostka spísala zoznamy na odškodňovanie nespravodlivo. Podľa nich peniaze dostali aj takí, ktorých záplavy nepostihli, obyvatelia bytoviek a hlavne spolupracovníci a príbuzní starostky. Stubendek po návrate z dovolenky takéto obviňovanie obyvateľov považuje za neopodstatnené.

„Ak dostali peniaze ľudia v bytovkách, bolo to preto, že mali zatopené pivnice,“ povedala pre agentúru SITA Márta Stubendek. Ako dodala, nevidí dôvod na to, že by niektorý občan spochybňoval škodu toho druhého. „Som presvedčená o tom, že zamestnanci obecného úradu vyplňovali zoznamy odškodnených korektne. Postupovali na základe podnetov od samotných občanov. Tí, ktorí sa prihlásili a prejavili záujem, boli odškodnení,“ vyjadrila sa starostka Rimavskej Seči, ktorá tvrdí, že zoznam požiadaviek obyvateľov videla, ale pre krátkosť času ho nepreverovala. „Ak zamestnanci obecného úradu utrpeli škodu, tiež majú nárok na odškodnenie, rovnako ako ostatní. Žiadne výnimky sa v tomto nerobili,“ oponuje starostka

Obec Rimavská Seč má približne dvetisíc obyvateľov. Podľa informácií z Úradu vlády SR v Rimavskej Seči doposiaľ odškodnili viac ako 400 obyvateľov sumou takmer 140 tis. eur. Najvyššia suma bola pritom vyčlenená v treťom kole. Odškodnených bolo viac ako 200 obyvateľov, medzi ktorých bolo rozdelených približne 67 tis. eur. Informácie agentúre SITA na vyžiadanie poskytol Úrad vlády SR.

Ako starostka Stubendek uviedla, v najbližších dňoch bude požiadavky obyvateľov na odškodnenie dodatočne overovať komisia zložená z poslancov obecného zastupiteľstva. „V každej domácnosti sa zváži, či to naozaj bola opodstatnená požiadavka alebo nie. Robí sa to pre sumarizáciu,“ konštatuje Stubendek. Podľa nej už komisia podobnú kontrolu vykonala po povodniach.

Poslankyňa Mária Gálová o tom, že by bola zriadená komisia, nepočula. „Neprekvapilo by ma však, že na papieri bude sedieť všetko,“ konštatuje pre agentúru SITA Gálová, jedna zo štyroch opozičných poslancov obecného zastupiteľstva. O komisii rovnako nepočul ani ďalší poslanec Zoltán Pósa. „Jediná komisia, ktorá bola zriadená, bola ešte počas záplav,“ hovorí a dodáva, že išlo iba kontrolu obecného majetku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM