Ilustračný obrázok k článku Štartuje extraliga hádzanárov: Ročník s 9 účastníkmi, nováčikom Košice Crows
Zdroj: TASR

Štartuje extraliga hádzanárov: Ročník s 9 účastníkmi, nováčikom Košice Crows

Nový ročník extraligy hádzanárov odštartuje už v sobotu 31. augusta úvodnými tromi zápasmi.

Hádzaná
Hádzaná

Štartuje extraliga hádzanárov: Ročník s 9 účastníkmi, nováčikom Košice Crows

Nový ročník extraligy hádzanárov odštartuje už v sobotu 31. augusta úvodnými tromi zápasmi.

Ilustračný obrázok k článku Štartuje extraliga hádzanárov: Ročník s 9 účastníkmi, nováčikom Košice Crows
Zdroj: TASR

Nováčik je klub Košice Crows, ktorý nahradí zostupujúci HO TJ Strojár Malacky. Súťaž bude mať iba deväť účastníkov, keďže v nej nepokračuje MHK Piešťany, ktorý nesplnil podmienky týkajúce sa mládežníckych družstiev. Hrací formát sa nezmenil, držiteľ slovenského titulu, ktorý obhajuje Prešov, bude známy najneskôr v posledný májový víkend.

Žreb sa uskutočnil už v júni, v úvodných stretnutiach sezóny Slovnaft Handball Extraligy sa stretnú Košice Crows s HAO TJ Slovan Modra, HKM Šaľa s HC Sporta Hlohovec a ŠKP Bratislava s MHC Štart Nové Zámky. Prvé kolo dohrajú v pondelok 2. septembra súbojom HK Agro Topoľčany s majstrovským Tatranom Prešov. Keďže súťaž má nepárny počet účastníkov, v každom kole bude mať jeden klub voľno.

„Pred tromi rokmi sme si stanovili strednodobý plán, ako rozvíjať hádzanú na Slovensku a môžem konštatovať, že tento plán dodržiavame. Hľadíme k roku 2022, keď Slovensko spoločne s Maďarskom usporiada v Bratislave a Košiciach majstrovstvá Európy. Zároveň vítame v súťaži nováčika Košice Crows, verím, že v Košiciach sa vytvorí priestor pre hádzanú,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave viceprezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Ernö Kelecsényi.

„Sme na prahu tretieho ročníka Slovnaft Handball Extraligy. Súťažný model sa nemení, základná časť má 18 kôl, po nej nasleduje nadstavba, v ktorej sa súťaž rozdelí na prvú šestku (1.-6.) a spodnú trojku (7.-9.). Do play off postúpia prvé štyri mužstvá, zvyšné budú hrať o Ligový pohár. Majstra spoznáme v posledný májový víkend, dva predposledné májové víkendy sa bude hrať baráž medzi 9. tímom extraligy a druhým mužstvom I. ligy,“ informoval riaditeľ súťaží SZH Peter Brunovský.

Víťaz I. ligy bude mať účasť v najvyššej súťaži zabezpečenú automaticky. Slovenský pohár vyvrcholí turnajom Final Four v polovici marca. „Ženy aj muži budú hrať na jednom mieste. Dejisko turnaja určí v septembri Výkonný výbor SZH,“ doplnil Brunovský.

Piešťany nemôžu štartovať v extralige, keďže nespĺňajú podmienky týkajúce sa mládežníckych družstiev. Viackrát požiadali v tomto smere o výnimku, všetky inštancie im ju však zamietli. Košice výnimku dostali, od ďalšieho ročníka sa však budú musieť s touto podmienkou vyrovnať. Trénerom nováčika bude bývalý dlhoročný reprezentant SR Radoslav Antl.

„Verím, že nevypadneme. Rado Antl by ma ‚zabil‘, ak by sme skončili poslední. Nie sme profesionáli, ale amatéri, respektíve poloamatéri. Keď sme sa sem už dostali, budeme tvrdo makať, aby sme boli pre extraligu prínosom. Vybudovali sme prípravku, máme mladších žiakov. Cieľom je udržať sa a vyhovieť podmienkam tak, aby Košice mohli aj o rok pokračovať v súťaži,“ povedal prezident Košice Crows Filip Fabišík. Antl nevlastní najvyššiu trénerskú licenciu, rovnako ako ďalší dvaja extraligoví tréneri, môže však byť na lavičke, keďže dostal výnimku. Ak by si však chcel zahrať, nemohol by byť na zápasovej súpiske uvedený ako tréner, v opačnom prípade by klubu hrozila pokuta.

„Výnimku môže dostať iba tréner študujúci na A-licenciu. V najvyšších súťažiach nie je možné, aby bol tréner aj hráčom. V Košiciach o tejto situácii vedia a sú na to pripravení,“ povedal Brunovský.

Na predsezónnej tlačovej konferencii sa zúčastnili predstavitelia všetkých extraligových klubov, okrem majstrovského Tatrana, ktorého zástupca sa nedostavil z pracovných dôvodov. Vysoké ambície opäť má zdolaný finalista HC MŠK Považská Bystrica. „Zaznamenali sme viacero odchodov, ktoré budú pre nás citeľné. Napriek tomu si však nemôžeme klásť nižšie ciele ako boj o medaily,“ uviedol manažér klubu Ľuboš Cifra.

Program 1. kola Slovnaft Handball Extraligy 2019/2020:

piatok 31. augusta (všetky 18.00):

  • Košice Crows – HAO TJ Slovan Modra
  • HKM Šaľa – HC Sporta Hlohovec
  • ŠKP Bratislava – MHC Štart Nové Zámky

pondelok 2. septembra

  • HK Agro Topoľčany – Tatran Prešov (18.00)
  • MŠK Považská Bystrica – voľno

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM