Webnoviny - Svet

Štát chce prísnejšie regulovať finančné zdravie ZP

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Vláda pripravuje návrh noviel viacerých zdravotníckych zákonov, ktoré by mali byť účinné od začiatku roku 2011. Ako na piatkovej tlačovej besede uviedla predsedníčka vlády Iveta Radičová, okrem iného by sa nimi mal zaviesť limit na doplatky pacientov za lieky.

Platiť bude pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Zdravotne postihnutí zaplatia štvrťročne na doplatkoch za lieky maximálne 30 eur a dôchodcovia maximálne 45 eur. Akékoľvek ďalšie doplatky im zaplatí zdravotná poisťovňa.

Premiérka tiež oznámila, že zrušia povinnosť získať pred návštevou špecialistu odporúčací lístok. Pacienti tak nebudú musieť pred návštevou špecialistu navštíviť svojho všeobecného lekára, ak to nepokladajú za prínosné. „Všeobecný lekár však bude mať naďalej možnosť informovať svojho kolegu – špecialistu o požadovaných výkonoch a zdravotnom stave pacienta,“ spresnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Čižmáriková.

Zámerom kabinetu je tiež zvýšiť transparentnosť v zmluvách medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Mieni ich preto zverejňovať na internete, čo by podľa predsedníčky vlády malo obmedziť priestor na zákulisné dohody a korupciu a uľahčiť poistencom výber zdravotnej poisťovne. Poisťovne však čakajú aj ďalšie zmeny, kabinet chce totiž podľa rezortu zdravotníctva sprísniť reguláciu ich finančného zdravia. To by malo zabrániť opakovaniu ich zlého hospodárenia z minulosti aj súčasnosti.

Novely by mali tiež pripraviť prostredie na zavedenie platieb za diagnózu. „Fakultné nemocnice teraz dostávajú za rovnaké výkony viac peňazí ako ostatní poskytovatelia,“ upozornila premiérka. Jednotný systém by podľa nej mal zabezpečiť spravodlivé platby pre všetkých poskytovateľov. Transformáciou na akciové spoločnosti by zase zmeny mali do zdravotníckych zariadení zaviesť zodpovednosť manažmentov za hospodárske výsledky, prehľadné účtovníctvo a povinnosť auditu.

Ďalším z opatrení by malo byť aj zrušenie zákonom stanoveného plošného testovania na výskyt helicobactera pylori. Podľa ministerstva ide o symbol zdravotníckeho lobizmu, na jeho testovanie u ľudí bez zjavných problémov údajne neexistuje dôvod. Peniaze ušetrené zrušením testovania chce použiť na ochranu ľudí pred doplatkami za lieky. Ambíciou vlády je taktiež vrátiť nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V budúcnosti by už kabinet nemal mať možnosť bezdôvodne odvolať jeho predsedu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM