Rastislav Búgel Zo Slovenska

Štát chce späť MILIÓNY eur! Peniaze musia vrátiť TISÍCE Slovákov

Štát sa snaží získať späť milióny eur. Tisíce Slovákov môžu očakávať list od Finančnej správy.

Ilustračný obrázok k článku Štát chce späť MILIÓNY eur! Peniaze musia vrátiť TISÍCE Slovákov
Zdroj: www.unsplash.com

Takmer 6-tisíc Slovákov dostane v najbližších dňoch list od Finančnej správy. Nesprávne si totiž uplatnili daňový bonus (DB) na vyživované dieťa za rok 2022.

„Finančná správa analýzou podaných daňových priznaní k dani z príjmov fyzických osôb a ročných hlásení podaných zamestnávateľmi odhalila neoprávnené uplatňovanie daňových bonusov na vyživované deti,“ informovala Finančná správa (FS).

Viac ako tri milióny eur

Ide o 5 900 daňovníkov a odhadovaná suma nesprávne uplatneného daňového bonusu je v hodnote 3,3 milióna eur.

„Tieto osoby dostanú v nasledujúcich dňoch listy s informáciou, že DB na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobie 2022 si pravdepodobne uplatnili vo vyššej sume ako ustanovuje zákon,“ dodala FS.

Ak vám príde takýto list, do 29. februára 2024 budete musieť podať daňové priznanie a zaplatiť vzniknutý rozdiel na dani z príjmov.

Dva druhy listov

Posielať sa budú dva druhy listov. Prvý je pre tých, ktorým daňový bonus vyplatil zamestnávateľ a podali daňové priznanie, pričom sumu DB vyplatenú zamestnávateľom v daňovom priznaní neuviedli. Druhý typ listu je určený pre prípad, kedy si daňový bonus na to isté dieťa za to isté obdobie uplatnili dve osoby.

„Finančná správa pripomína, že na uplatnenie DB má právo len jeden z rodičov, a to ten, s ktorým žilo dieťa v spoločnej domácnosti a súčasne splnil aj ďalšie podmienky ustanovené zákonom,“ upozorňuje Finančná správa.

Daňové priznanie

Rodič, ktorý si uplatnil daňový bonus neoprávnene, musí podať riadne alebo dodatočné daňové priznanie. Spraviť tak môže osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky. E-formulár sa nachádza na portáli finančnej správy.

„Predchádzajúca listová akcia zameraná na uplatňovanie daňového bonusu na vyživované dieťa priniesla do štátneho rozpočtu 700-tisíc eur. Zaslanie listu v porovnaní s osobami, ktoré list nedostali, zvýšilo mieru reakcie o 31 percentuálneho bodu pri nesprávnom uplatnení jedným rodičom, resp. 35 percentuálnych bodov pri uplatnení dvomi rodičmi,“ uviedla Finančná správa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM