Webnoviny - Svet

Štát nemôže pomôcť Rómom, kým nepochopí ako žijú

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Realizáciu opatrení na zlepšenie integrácie rómskych komunít sťažuje aj to, že vláda, ministerstvá ani Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity nemajú k dispozícií presné dáta o živote Rómov.

„Máme vo všeobecnosti málo dát, chýbajú nám konkrétne, exaktné dáta. Je to rezerva tohto úradu, no dáta nie sú ani na rezortoch,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA splnomocnenec vlády Miroslav Pollák.

Chýbajúce dáta sú pre úrad splnomocnenca problém najmä pri rokovaniach s ministerstvami, ktorých sa jednotlivé opatrenia na zlepšenie kvality života Rómov týkajú alebo pripravujú zákony ovplyvňujúce aj rómske komunity.

„Rezorty majú vlastné plány, vlastné koncepcie, vlastné predstavy, snahy, ale každý z nich musel šetriť, znižovať vlastné finančné rozpočty. Čiže každý z nich má veľa dôvodov na to, aby vám vysvetlil, prečo sa niečo nedá alebo niečo nejde alebo to bude treba urobiť neskôr,“ povedal Pollák.

Dodal, že sa to ukázalo aj pri príprave akčných plánov Dekády začleňovania rómskej populácie 2005 – 2015 na roky 2011 – 2015, pri vyjednávaniach v komisiách a rozporových konaniach o návrhu už samotných textov akčných plánov.

Úrad splnomocnenca preto v prvom polroku 2012 pripravuje zbieranie dát počas aktualizácie Atlasu rómskych komunít vďaka podpore z Rozvojového programu OSN – UNDP. „UNDP bude mať na to peniaze, ktoré s tým pomôžu. Takže musíme sa kamarátiť s rôznymi inštitúciami a organizáciami, ktoré to zaujíma, ktoré chcú, a trebárs majú peniaze a vedia ich vyčleniť,“ uviedol Pollák.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM