Webnoviny - Svet

Štát predal deň pred voľbami lukratívnu časť lesa

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Deň pred voľbami posunul generálny riaditeľ Štátnych lesov Igor Viszlai do súkromných rúk les, v ktorom poľuje brat ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. Ako v stredu informoval denník Hospodárske noviny, štát sa zbavil časti lukratívneho poľovného revíru Bagľaš na juhu Slovenska.

Proti obchodu bol odštepný závod Kriváň, na území ktorého sa les nachádza. Viszlaj to podľa informácií Hospodárskych novín najprv rešpektoval, nakoniec však sporný obchod podpísal. A to práve 9. marca, teda deň pred parlamentnými voľbami, keď kuriér priniesol do Banskej Bystrice z ministerstva vypracovanú zmluvu.

Cena vraj bola umelo nadhodnotená

Lukratívny štátny revír získal banskobystrický podnikateľ Jozef Baran. Za les pritom neplatil, štátu na výmenu ponúkol svoj les v Modrom Kameni. Podľa lesníka Jána Mičovského, ktorý je v súčasnosti poslancom Obyčajných ľudí, bola zámena lesov pre štát nevýhodná.

Mičovský pracoval pre Štátne lesy do roku 2009, kedy ho podľa Hospodárskych novín vyhodili za to, že poukázal na prešľapy v hospodárení predošlého vedenia.

Cenu určenú znalcom, z ktorej vychádzali Štátne lesy, považuje Mičovský za umelo nadhodnotenú. Revír, ktorý získala súkromná firma, má podľa neho vyššiu hodnotu ako les, ktorý výmenou získal štát.

Minister odmieta, že brata zvýhodnil

Štátne lesy nevysvetlili, prečo výmenu uskutočnili práve deň pred voľbami. Hovorca lesov Vlastimil Rezek potvrdil, že na zozname poľovníkov, ktorí v Bagľaši lovia, je aj Július Simon.

Mičovský má podľa Hospodárskych novín informácie, že zmluvu pretláčal s Baranom práve on. Minister odmieta, že by zvýhodnil brata. „Ak má niekto pochybnosti, tak treba aby sme znalecký posudok preverili. Keď nie je správny, treba konať,“ povedal Simon.

Štátne lesy tvrdia, že zámena bola pre štát výhodná. Podľa znaleckého posudku má les v Haliči hodnotu 922 tis. eur, súkromný v Modrom Kameni dvojnásobok, až 1,7 mil. eur.

Podnikateľ Baran sa vraj rozdielu vzdal. „Pokiaľ šlo skutočne o takú výhodnú výmenu pre štát, mohla pokojne počkať pár dní na nového ministra,“ skonštatoval Peter Kunder z Aliancie Fair-play. Ako dodal, odstupujúci minister by tak nemusel vyvracať podozrenia z klientelizmu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM