Webnoviny - Svet

Štát uprednostní záujemcov o štipendium mimo krajín EÚ

WEBNOVINY.SK

Univerzita KomenskéhoFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRA­TISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Vyššie šance uspieť so žiadosťou o študijný alebo výskumný pobyt v zahraničí majú tento rok v národnom štipendijnom programe záujemcovia o pobyt v tretích krajinách, teda mimo Európskej únie. „Budú podporované skôr pobyty, ktoré sú do tretích krajín,“ uviedol zástupca výkonnej riaditeľky Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA) Michal Fedák.

Podľa jeho slov ide len o preferenciu ministerstva školstva, nie striktné kritérium. Neznamená to, že budú z programu vylúčení štipendisti, ktorí chcú ísť do krajiny EÚ. „Bude to závisieť od kvality jednotlivých žiadostí,“ uviedol Fedák.

Rezort sa rozhodol uprednostniť žiadateľov do tretích krajín, pretože záujemcovia o štúdium v únii majú aj iné štipendijné možnosti ako je napríklad program Erasmus či projekty Visegrádskeho fondu. „Do krajín ako Austrália, Nový Zéland, India, USA či Kanada, tam tieto národné štipendiá alebo medzivládne dohody veľmi takýto záujem nepokrývajú,“ argumentuje Fedák.

Na roky 2011 a 2012 vyčlenilo ministerstvo školstva pre Národný štipendijný program na podporu mobilít po 900-tisíc eur ročne. Najbližšia uzávierka žiadostí o študijné a výskumné pobyty je 15. mája do 16:00, podávať ich možno on-line prostredníctvom webstránky www.stipendia.sk. Po podaní elektronickej žiadosti je však potrebné do 16. mája do 12:00 doručiť aj vytlačený originál žiadosti s fotkou a podpisom do sídla SAIA, n. o. na Námestí slobody 23, 812 20 Bratislava 1. Druhá tohtoročná uzávierka je naplánovaná na 31. októbra.

Národný štipendijný program na podporu mobilít je určený pre študentov, doktorandov a výskumníkov zo Slovenska, ktorí sa chcú ísť vzdelávať do zahraničia i študentov zo zahraničia, ktorí chcú prísť študovať na Slovensko.

Za päť rokov existencie programu v rokoch 2006 až 2010 dostala SAIA vyše 1 700 žiadostí o štipendium a cestovný grant od slovenských uchádzačov a viac ako 1 150 žiadostí o štipendium od zahraničných uchádzačov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM