Webnoviny - Svet

Štát vraj diskriminoval prokurátorku, chce 200-tis. eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Okresná prokurátorka z bratislavskej Petržalky chce od štátu vysúdiť 200-tisíc eur. Ide o sumu, ktorú od roku 2005 zarobili na funkčných príplatkoch špeciálni prokurátori. V žalobe tvrdí, že ju štát na ich úkor päť rokov diskriminoval, informovala televízia Markíza.

„Súd vykonal prvotné úkony, zaslal odporcovi výzvu, aby sa k podanej žalobe vyjadril,“ povedal televízii hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Prokurátorka sa v žalobe odvoláva na májové rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý platové rozdiely medzi sudcami označil za diskrimináciu.

Generálneho prokurátora Dobroslava Trnku žaloba pobúrila. V emaile, ktorý zaslal všetkým prokuratúram, uviedol, že pokladá za scestné pripravovať za jeho chrbtom žaloby proti svojmu zamestnávateľovi. „Dúfam, že máte všetci toľko zdravého rozumu, že sa k pokútnym aktivitám petičného charakteru nepridáte. Autor neovláda právo a mýli sa aj v citácii paragrafov, čo je u prokurátora katastrofa,“ uviedol.

Na Slovensku je okolo 800 prokurátorov. Ak by petržalská prokurátorka uspela, mohlo by to podľa TV Markíza spustiť lavínu. Štát by musel vyplatiť 4,5 mld. korún, čo je takmer trojročný rozpočet celej prokuratúry. „Nemáme najmenší dôvod, aby sme dobrovoľne niekomu takéto peniaze, takéto finančné čiastky vyplatili,“ povedal Trnka.

Podľa informácií TV Markíza uvažujú o podobnej žalobe ďalšie desiatky prokurátorov. Ozvať sa chcú vtedy, keď uspeje ich kolegyňa.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM