Webnoviny - Svet

Štatistický úrad je na voľby pripravený

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Štatistický úrad SR je pripravený na spracovanie výsledkov hlasovania v júnových parlamentných voľbách. Má aj zálohové riešenia pre neočakávané situácie, napríklad technické problémy. Ústrednú volebnú komisiu o tom dnes informovala predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. „Ústredná volebná komisia (ÚVK) skontrolovala priebeh príprav na spracovanie výsledkov hlasovania na strane štatistického úradu. Skonštatovala, že úspešne prebehla prvá skúška,“ povedala počas dnešného rokovania ÚVK pre médiá šéfka ŠÚ SR. Prvá skúška 11. mája overila v krajských pracoviskách štatistického úradu programové vybavenie a v súčasnosti sa pripravuje druhá skúška. Bude v utorok 25. mája už na všetkých pracoviskách úradu a rovnako ako prvá overí najmä programové vybavenie. ŠÚ SR sa v súčasnosti sústredí už na tretiu celoplošnú skúšku, ktorá bude simulovať reálne výsledky volieb. Zapoja sa do nej všetci, ktorí 12. júna po zatvorení volebných miestností spracujú volebné zápisnice, bude to spolu 1 450 ľudí, ktorí použijú viac ako 780 počítačov.

Spracovanie výsledkov hlasovania o budúcom obsadení Národnej rady SR bude zložité. „Je to mimoriadne náročné, pretože je 18 kandidujúcich subjektov a výsledky budeme spracovávať prezentačne.“ Znamená to, že štatistický úrad začne výsledky hlasovania zverejňovať už krátko po zatvorení volebných miestností o 22:00, hneď ako príde overená uzavretá zápisnica z prvého volebného okrsku. Informácie sa na internete budú aktualizovať každých 10 minút. Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania budú môcť všetci záujemcovia sledovať tradične na webe úradu – http://www.statistics.sk a tiež na externom webe – http://www.volbysr.sk. Budú na nich výsledky hlasovania za celé Slovensko a tiež za kraje, volebné obvody, jednotlivé politické strany a nebudú chýbať ani výsledky preferenčného hlasovania. Práve preferenčné hlasy, teda právo každého voliča vyznačiť na hlasovacom lístku jemu sympatickej strany štyroch jej kandidátov, ktorých preferuje, mimoriadne komplikuje celé spracovanie. Neexistuje na to nejaký softvér. Oficiálne výsledky zverejní až ÚVK v nedeľu 13. júna.

Volebné komisie, ktoré chcú spracovať zápisnice aj elektronicky, budú mať na webstránke ŠÚ SR – http://www.statistics.sk k dispozícii na stiahnutie potrebný program.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM