Webnoviny - Svet

Štátny podnik dal zákazku firme blízkej ľuďom z podniku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Štátny podnik Vodohospodárska výstavba dal ešte za minulej vlády zákazku za 1,5 mil. eur ľuďom, ktorí sú cez ďalšiu firmu prepojení na ľudí z podniku.

V dnešných Televíznych novinách o tom informovala televízia Markíza. Súkromná firma IN VEST má urobiť rekonštrukciu a opravy na vodnom diele Gabčíkovo.

Spolu za štyri zákazky má dostať takmer 1,5 mil. eur. Pri výbere firmy nevyužili verejnú súťaž. „Verejnú súťaž podnik Vodohospodárska výstavba v tomto prípade v zmysle zákona o verejnom obstarávaní nebol povinný uplatniť,“ uviedol Markíze svoje stanovisko štátny podnik.

Podľa zistení televízie v rokoch 2010 až 2011 pracoval v podniku Peter Antal ako zástupca generálneho riaditeľa a doteraz tam pracuje aj Jana Penzešová. Zákazku dostala firma IN VEST, jej konateľmi sú dvaja podnikatelia a tí podnikajú v ďalšej spoločnosti s mužom, ktorý v inej firme podniká s Penzešovou a Antalom. Vodohospodári v tom problém nevidia.

Podnik prípad nechce prešetriť

„Zamestnanci Vodohospodárskej výstavby pán Antal a pani Penzešová sa nijako nepodieľali na zákazkách pre IN VEST s.r.o., neboli členmi žiadnej komisie, ktorá vyberala spomedzi záujemcov dodávateľov a nemohli ani nijako ovplyvniť pracovníkov, ktorí sa akokoľvek podieľali na procese výberu,“ odkázal podnik, ktorý celý prípad odmietol prešetriť.

Minister životného prostredia Peter Žiga však riaditeľa výstavby odvolal. „Ja v týchto dňoch vysielam do Vodohospodárskej výstavby kontrolu,“ povedal Žiga Markíze.

Mená komisie taja

Zaujímavá je podľa televízie aj skutočnosť, že podnik jej nechcel poskytnúť mená členov komisie, ktorá o zákazke rozhodovala. Urobil tak až po niekoľkých týždňoch na základe žiadosti o poskytnutie informácie. „Buď tam videli nejaký problém a skúšali to ešte nejako zamiesť pod koberec alebo dúfali, že ten človek, ktorý sa na to pýta, to nakoniec vzdá,“ zhodnotil situáciu Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko.

Zákazku zadali vodohospodári ešte za minulej vlády, no neštandardne postupuje podľa Markízy aj minister Žiga. Ten pred pár dňami odvolal šéfa výstavby a na čelo podniku postavil košického viceprimátora Ladislava Lazára. Šéfom podniku však môže byť len človek, ktorý tam predtým pôsobil na riadiacej pozícii. Minister teda Lazára dosadil do riadiacej pozície a o deň na to už bol šéfom celého podniku. Podľa Aliancie Fair-play ide o „chladnokrvné vybabranie so zákonom.“

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM