Webnoviny - Svet

Sťažnosť na Harabina je už v Štrasburgu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Štyria sudcovia – Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová a Peter Paluda podali sťažnosť na šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Vyplýva to z informácie, ktorú zverejnili na internetovej stránke sudcovia.sk. Informoval o nej portál etrend.sk.

Súdna rada zvolila bývalého ministra spravodlivosti Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu vlani v júni. Harabin mal v tom čase prerušený výkon funkcie sudcu. Sudcovia, ktorí sa na neho sťažujú však tvrdia, že ako minister sa nemohol uchádzať o post predsedu, lebo funkciu sudcu nevykonával. Podľa portálu tiež upozorňovali na to, že ako šéf rezortu mohol priamo ovplyvňovať kariéru časti členov Súdnej rady, takže bola ohrozená nezávislosť voľby.

Sudcovia sa predtým, ako sa obrátili na súd v Štrasburgu, sťažovali na Ústavný súd SR. Vo svojej sťažnosti tvrdili, že zvolením Harabina sú porušované ich práva na nerušený výkon funkcie. Na európsky súd sa obrátili preto, lebo domáci súd zatiaľ o ich žiadosti nerozhodol. Portál tvrdí, že v odkladaní rozhodnutia súdu vinia porušenie princípu, podľa ktorého má každý právo na to, aby bola jeho vec vybavená nezávislým súdom v primeranej lehote. Upozorňujú aj na to, že sú tiež vystavovaní sankciám zo strany predsedu Najvyššieho súdu.

Sťažnosť do Štrasburgu podali sudcovia posledný deň minulého roka.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo spravodlivosti SR i Najvyšší súd SR, reakciu zatiaľ nedostala.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM