Webnoviny - Svet

Štedrú večeru majú aj zvieratá v útulku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) – Vianočná nálada nezavíta len do ľudských príbytkov, ale svoje miesto si nájde aj v bratislavskom útulku Slobody zvierat. „Snažíme sa vytvoriť pokojnú atmosféru, v tomto hektickom období a je zaujímavé, že aj zvieratá na to reagujú akosi pokojnejšie, akoby odrážali vnútorný stav ľudí, s ktorými prichádzajú denne do styku,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slobody zvierat Edita Gardonová. Sloboda zvierat v tomto čase organizuje vianočnú zbierku krmiva, teplých prikrývok a ďalších potrieb, ktoré pomôžu preklenúť ťažké obdobie zimy. Útulok je otvorený pre verejnosť aj na Štedrý deň do 16:00, a počas vianočných sviatkov od 10:00 do 18:00. „V nedeľu, 27. decembra od 12:00 sme pripravili pre našich dobrovoľníkov a venčiarov posedenie s malým pohostením priamo v útulku, nakoľko si nesmierne vážime ich celoročnú nezištnú pomoc,“ informovala hovorkyňa.

Zvieratá v bratislavskom útulku budú mať aj tento rok štedrú večeru – kuracie mäso s cestovinami. V súčasnosti sa tam zamestnanci starajú o 167 psov a 10 mačiek, čo je podľa Gardonovej dvojnásobne väčší počet, než je jeho kapacita. „Kritickú situáciu nám avizujú aj naše regionálne útulky z celého Slovenska,“ dodala. Do zariadení sa dostávajú hlavne zvieratá venčené bez vôdzky, neoznačené zvieratá, nesterilizované jedince, či tie, ktoré sa tam ocitnú „vďaka“ dovolenke majiteľa. Obyvateľmi útulku sú aj zvieratá, ktoré vystrašila zábavná pyrotechnika počas silvestrovských osláv a zatúlali sa. „Silvestrovská zábavná pyrotechnika je pre zvieratá s citlivým sluchom úplnou katastrofou a spôsobuje obrovský stres,“ vysvetlila Gardonová.

V útulkoch dostanú zvieratá prvú pomoc, potravu, strechu nad hlavou a veterinárnu starostlivosť. Podľa Gardonovej však okrem toho potrebujú predovšetkým nadobudnúť späť stratenú dôveru k ľuďom. „Základnou ideou našej práce okrem záchrany opustených a týraných zvierat je šanca na nový štart, takže sa snažíme aktívne vyhľadávať nové adoptívne rodiny,“ vysvetlila. Podľa nej totiž útulky nemôžu byť miesta, kde by mali zvieratá prežiť celý svoj život. „Každé z nich potrebuje konkrétnu ľudskú dlaň. A Vianoce sú časom najvhodnejším,“ skonštatovala. Hovorkyňa dodala, že Sloboda zvierat bude aj v roku 2010 pracovať na projektoch, ktoré napomôžu skvalitniť vzťah človeka k zvieraťu. „Pretože každé má právo na dôstojne prežitý život bez utrpenia,“ uviedla Gardonová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM