Webnoviny - Svet

Štefan Harabin chce vyberať ústavných sudcov cez súdnu radu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Predseda Súdnej rady SR a Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin si myslí, že keď súdna rada vyberá a vláde predkladá návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch (ESĽP v Štrasburgu, či súdneho dvora EÚ v Luxemburgu), mala by mať aj ďalšiu kompetenciu.

„Ja preto navrhujem aj do budúcnosti, aby výber sudcov aj napríklad pre ústavný súd bol daný do kompetencie súdnej rady,“ povedal Harabin.

Premiér Robert Fico v reakcii na túto úvahu poznamenal, že by si to vyžiadalo zmenu ústavy. „Ale my sme naozaj v týchto rozmeroch neuvažovali a zatiaľ si myslím, že platí právna úprava, ktorú mienime rešpektovať do bodky,“ dodal Fico.

Ústavný súd sa skladá z trinástich sudcov. Tých vymenúva prezident na návrh Národnej rady Slovenskej republiky na funkčné obdobie dvanásť rokov. Parlament navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident vymenovať.

Za sudcu ústavného súdu môže byť vymenovaný občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR, dosiahol vek 40 rokov, má vysokoškolské právnické vzdelanie a je najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní. Tá istá osoba nemôže byť opakovane vymenovaná za sudcu ústavného súdu. Sudca ústavného súdu sa ujíma svojej funkcie zložením sľubu do rúk prezidenta.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM